W Kaliszu rozpoczęły się VII Międzynarodowe Manewry Ratowniczo-Taktyczne ,,Tactical Prison Rescue 2022” dla Grup Specjalnych

Po raz pierwszy w Kaliszu zorganizowano „Tactical Prison Rescue” – manewry, podczas których grupy interwencyjne formacji mundurowych ćwiczą koordynację i współdziałanie w sytuacjach zagrożenia. Prezydent Krystian Kinastowski odwiedził dziś halę Arena, w której zainaugurowano manewry oraz zorganizowano Dzień Edukacji dla Bezpieczeństwa.

- Manewry wpisują się w tradycję funkcjonowania grup specjalnych, grup interwencyjnych różnego rodzaju jednostek. Tegoroczny Tactical jest szczególny. Zagrożenia, z którymi mamy do czynienia za wschodnia granicą, bardzo wyraźnie pokazują, jak ważne jest bezpieczeństwo narodowe i podejście do tego zagadnienia w sposób kompleksowy, od strony teorii, praktyki i edukacji – powiedział Marcin Romanowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Organizatorem manewrów jest Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości.

- Bardzo się cieszę, że możemy w Kaliszu organizować tego typu manewry. Cieszę się z obecności szerokiego grona młodzieży. Liczne klasy, nie tylko mundurowe, odwiedziły dziś halę Arena – miejsce organizacji zawodów, manewrów, edukacji i pokazu sprzętu. To bardzo ważne, byśmy te elementy połączyli. Myślę, że kolejne lata pozwolą nam tę formułę rozszerzyć, z licznym udziałem mieszkańców miasta i powiatów – powiedział gen. dr Marcin Strzelec, Rektor-Komendant Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

O znaczeniu zorganizowanego przez uczelnię przedsięwzięcia mówił Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza.

- Dziękuję władzom uczelni za tę inicjatywę - Dnia edukacji dla bezpieczeństwa. Młodzież może dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy od praktyków, a Kalisz stał się dziś małym centrum bezpieczeństwa. W tych trudnych czasach szczególnie zależy nam na świetnym wyszkoleniu formacji mundurowych – podkreślił prezydent Krystian Kinastowski.

Projekt Tactical Prison Rescue 2022 nadzoruje płk dr Leszek Kołtun, prorektor ds. studenckich Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.
W manewrach bierze udział 30 zespołów z różnych części Polski oraz z Czech.
Uczestników podzielono na drużyny. Każda składa się z przedstawicieli wojska, policji i służby więziennej. Przygotowano 9 stacji, przede wszystkim na terenie kampusu mundurowego SWWS, ale również w promieniu 30 km od Kalisza, na których uczestnicy zmierzą się z rozmaitymi zadaniami o różnych porach dnia i nocy - w terenie otwartym, w przestrzeni miasta i w ciasnych pomieszczeniach.

- Głównym celem zadania jest weryfikacja poziomu wyszkolenia i stworzenia wspólnych procedur w sytuacji zagrożenia – podkreślił płk dr Leszek Kołtun.

Podczas Dnia Edukacji dla Bezpieczeństwa młodzież z kaliskich i okolicznych szkół uczy się m.in., jak wykonywać polecenia grup interwencyjnych w sytuacji zagrożenia, jak ważny jest ratownik medyczny, a także poznaje założenia manewrów, rolę Polski w NATO i zagrożenia dla danych osobowych w wirtualnym świecie.

Uczestnikami manewrów są funkcjonariusze wchodzący w skład etatowej Grupy Interwencyjnej, reprezentujące Okręgowe Inspektoraty Służby Więziennej oraz zespoły zaproszone z innych formacji mundurowych tj. Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji, Zespoły Interwencji Specjalnych Straży Granicznej, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Centralne Biura Śledcze Policji, Akademia Wojsk Lądowych, Służba Ochrony Państwa, Bataliony Powietrznodesantowe, Odział Specjalny Żandarmerii Wojskowej, Jednostka Wojskowa AGAT i jednostki zaproszone z zagranicy.

W uroczystym rozpoczęciu manewrów wzięli udział m.in. Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza, wiceprezydent Grzegorz Kulawinek oraz przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości i służb mundurowych.

Tactical Prison Rescue 2022 potrwa do 27 maja. W tym czasie na terenie Kalisza i okolic mogą poruszać się kolumny pojazdów wojskowych.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF