Zapraszamy na bezpłatną konferencję i warsztaty pn. Edukacja przez zabawę.

Urząd Miasta Kalisza i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli im. Fryderyka Froebla serdecznie zaprasza na konferencje pn. Edukacja przez zabawę, która odbędzie się 9 stycznia 2024r. o godz. 12.00 – 15.00 w auli Zespołu Szkół Nr 9 przy ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 22-24. Udział w konferencji i warsztatach jest bezpłatny.

Rolą nauczyciela jest tworzenie dzieciom warunków, aby mogło ono ujawniać swoje potrzeby, problemy, wątpliwości i pragnienia. Od tego jakie nauczyciel wybierze pomoce dydaktyczne, metody pracy zależy dalszy rozwój dziecka. Jest to szczególnie ważne w przedszkolu i w edukacji wczesnoszkolnej ale nie tylko. Może wybrać rzeczywistość opartą na schematach, zapamiętywaniu i odtwarzaniu, ale może też tak zaaranżować swoją pracę i przestrzeń dziecka, aby była ona dla niego pobudzająca, inspirująca i nienarzucająca gotowych rozwiązań. W ten sposób nie będzie ograniczał, ale wspierał aktywność twórczą dziecka i jego naturalny rozwój.

Naprzeciw takiej edukacji wychodzi pedagogika freblowska. Jej twórcą jest Friedrich Wilhelm Froebel nazywany ojcem i prorokiem nowożytnego wychowania przedszkolnego. Był niemieckim pedagogiem, teoretykiem wychowania przedszkolnego. Swoją filozofię wychowania oparł na trzech głównych ideach: jedności wszechświata, szacunku dla dziecka i jego indywidualności oraz znaczenia zabawy w rozwoju dziecka.

Zakładał on, że pierwsze doświadczenia edukacyjne dziecka mają wpływ na jego późniejszy rozwój i osiągnięcia. Natomiast rolą dorosłego jest oddziaływanie wychowawcze poprzez odpowiednie organizowanie środowiska oraz stwarzanie dziecku warunków do poznawania świata. Froebel uważał, że dzieciństwo i przynależna mu zabawa jest cennym darem. Jest ona najważniejszym przejawem rozwoju dziecka. Wyzwala w nim radość, spokój i ma ogromne znaczenie. Koncentrując się na prawach naturalnego rozwoju dziecka opracował system nauki przez zabawę oraz stworzył materiał do realizacji tych zadań. Są to Dary Froebla, czyli pomoce do autoedukacji. Przestrzeń do jej rozwijania określił metaforycznie ogrodem. Nauczyciel – to ogrodnik, który pielęgnuje swoje rośliny stwarzając im warunki do rozwoju. Eliminuje wszystkie szkodniki, ale nie ingeruje w strukturę roślin tylko pozwala im naturalnie się rozwijać. Dzieci postrzegane są właśnie jako rośliny wymagające od ogrodnika tylko pielęgnacji i stwarzania im odpowiednich warunków do wzrostu. Froebel powiedział, że dzieci nie można traktować jak wosk, czy glinę, którą możemy modelować wg własnego uznania. To dziecko ma się stać kreatorem poprzez samodzielne stworzenie tego, co samo potrafi zrozumieć. Obecnie, pedagogika freblowska przeżywa w Polsce swój renesans, chociaż już 100 lat temu jej założenia były znane i stosowane przez nauczycieli.

 

TYTUŁ KONFERENCJI

Edukacja przez zabawę czyli pedagogika freblowska w przedszkolu i szkole.

CZĘŚĆ WSPÓLNA KONFERENCJI

  1. Potrzeby i wyzwania edukacyjne XXI w. - czy damy radę?

Rafał Iskra, Prezes Froebel.pl

  1. Edukacja freblowska- nowoczesna edukacja oparta na tradycyjnych wartościach.

Anna Turska, Dyrektor ds. rozwoju, trener pedagogiki freblowskiej

Po przerwie uczestnicy zostaną podzieleni na warsztaty, które odbywać się będą równolegle:

Moduł dla Dyrektorów (godz. 14.00 – 15.00):

Jak zadbać o kadrę pedagogiczną w czasie kryzysu edukacyjnego.

+bonus

Sposoby na zdobycie środków dla swojej placówki.

Rafał Iskra, Prezes Froebel.pl

Moduły (warsztatowe) dla nauczycieli edukacji przedszkolnej (godz. 14.00-15.00).

  1. Froebel - od teorii do praktyki. Inspirujące pomysły, formy i techniki - edukacja matematyczno-przyrodnicza (godz. 14.00-15.00).
  2. Froebel - od teorii do praktyki. Inspirujące pomysły, formy i techniki- twórcze prace ręczne (godz. 14.00-15.00).

Moduł (warsztatowy) dla Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

  1. Froebel w szkole - wykorzystanie metody freblowskiej w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej - ujęcie praktyczne (godz. 14.00-15.00).

Bibliografia:

  1. Publikacje dla nauczycieli w ODN im. F.Froebla
  2. S. Kustosz- „Dar kreatywności- wykorzystanie pedagogiki F. Froebla w edukacji małego dziecka”

 

 Z jednej placówki można zgłosić nieograniczoną liczbę pracowników. Zgłoszenia należy przesłać na adres we@um.kalisz.pl

Serdecznie zapraszamy!

Wersja do druku
Wersja PDF