Koncert finałowy - Vivaldi, Bach & Bach

25 września 2021 r., o godz. 19.30, w Katedrze pw. św. Mikołaja Biskupa odbędzie się koncert finałowy festiwalu Na Gotyckim Szlaku w Polsce Zachodniej.

Wystąpią: Anna Budzyńska (sopran) i Orkiestra FAMD pod dyerkcją Pawła Osuchowskiego
W repertuarze usłyszymy:

Antonio Vivaldi - Concerto g - moll RV 155
Johann Bernhard Bach - Suita nr 1 g - moll
Jan Sebastian Bach - Kantata Jauchzet Gott in allen Landen BWV 51

Festiwal „Na Gotyckim Szlaku w Polsce Zachodniej” stanowi rozwinięcie pomysłu, który realizowany jest już od ponad dekady na Pomorzu. Tam Fundacja Akademia Muzyki Dawnej prowadzi "Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku”, a w roku 2020 Fundacja Świat Możliwości podjęła się rozprzestrzenienia działań na rejon Polski Zachodniej. Ideą przewodnią festiwalu jest docieranie z koncertami muzyki dawnej do małych miejscowości, szlakiem gotyckich kościołów i pokazywanie piękna perełek średniowiecznych zabytków, mieszczących się dziś często z dala od głównych traktów. Koncerty te, zawsze poprzedzone ciekawym wprowadzeniem, połączone są z wcześniejszym zwiedzaniem świątyni. Ma ono na celu nie tylko zapoznawanie się z miejscową historią, kulturą, tworzenie atmosfery dla koncertu muzyki dawnej, ale także integrowanie lokalnej społeczności z gośćmi i muzykami. Wymiana myśli i wrażeń po koncercie jest cennym doświadczeniem dla każdej ze stron. Warto podkreślić, że zaproszeni artyści stanowią czołówkę nie tylko polskich, lecz także europejskich i światowych wykonawców muzyki dawnej, dlatego koncerty są atrakcyjną propozycją nie tylko dla początkujących Słuchaczy, ale także dla wytrawnych Melomanów z całego kraju. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Anna Budzyńska, wszechstronna śpiewaczka operowa młodego pokolenia, specjalizująca się w wykonawstwie muzyki barokowej, współczesnej i szeroko pojętej kameralistyce.

Anna Budzyńska, sopran. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach z CeciliąBartoli, SilvanąBazzoni, Teresą Żylis – Gara, Elizabeth Vidal, Jadwigą Rappé, EvąBlahovą, Heleną Łazarską oraz Anną Radziejewską. Z wykształcenia prawnik, absolwentka poznańskiej Akademii Muzycznej, doktorantka macierzystej uczelni. Jest solistką Teatru Muzycznego w Poznaniu, założycielką i solistka zespołów barokowych Ensemble Toccante, Ensemble del Passato oraz Respiro d’Arte, wieloletni cantusprimus zespołu Artis Sonus. Występuje na prestiżowych festiwalach, a także wykonuje recitale w kraju i za granicą. Anna Budzyńska współpracuje z kompozytorami będąc prawykonawcą ich dzieł. Jest stypendystką Marszałka Wielkopolski w dziedzinie kultury. Działa aktywnie w wielu obszarach m.in. jest prezesem Fundacji Świat Możliwości, twórcą EDGE Music Studio, aktywnym organizatorem życia kulturalnego.

Orkiestra Famd.pl działa od 2009 roku pod skrzydłami Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie. Jej zadaniem której jest rozwijanie i popularyzacja nurtu wykonawstwa historycznego. Zespół gra na instrumentach barokowych i klasycznych używając przy tym historycznych praktyk, w tym dawnej estetyki i temperacji (kamerton a-415Hz oraz a-430 Hz). Repertuar Orkiestry obejmuje dzieła doby baroku, oświecenia i romantyzmu. Członkami orkiestry są muzycy grający na instrumentach historycznych, będący na co dzień solistami, kameralistami, jak i pedagogami renomowanych ośrodków muzycznych w kraju i za granicą. Założycielem i kierownikiem artystycznym Orkiestry jest dyrygent Paweł Osuchowski. Orkiestra stale występuje na polsko-niemieckim pograniczu w szeregu koncertów i festiwali. W latach 2010-20 orkiestra przedstawiła cykl koncertowy Beethoven non plus ultra, w ramach którego zaprezentowała wszystkie dzieła symfoniczne Mistrza z Bonn. Zespół rozwija stale działalność międzynarodową uczestnicząc w programach MKiDN – Promocja kultury polskiej za granicą, realizując tournee koncertowe na terenie Niemiec i Ukrainy, w trakcie których prezentował między innymi cykle: Koncerty Królewskie – Muzyka Dawnej Rzeczypospolitej i Muzyczne archiwa klasztorów polskich. Orkiestra ma w swoim dorobku premierowe nagrania symfonii Antonio Rosettiego z cyklu Vitae Pomeranorum Zaginiony Świat Muzyki Pomorskiej oraz prawykonanie zrekonstruowanej opery Józefa Elsnera Król Łokietek czyli Wiśliczanki. Zespół co roku koncertuje w ramach Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej jak i Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku na terenie Pomorza Zachodniego.

Paweł Osuchowski dyrygent i chórmistrz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Jerzego Katlewicza. Swą wiedzę poszerzał pod kierunkiem Helmutha Rillinga, uczestnicząc w projektach koncertowych oraz kursach mistrzowskich jako stypendysta Międzynarodowej Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie. Występował przed międzynarodową publicznością na koncertach i festiwalach w Austrii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Niemczach, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech i Włoszech. Założył i prowadził w latach 1993-2000 Uniwersytecką Orkiestrę Barokową Consortium Iagellonicum działającą przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Artysta zajmuje się także animacją i organizacją wydarzeń artystycznych, koncertów i festiwali, powołał do życia między innymi: Dni Bachowskie w Krakowie, Europa bez Granic – Muzyka bez Granic Kraków 2000, Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej, Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku. Od 2002 roku jest kierownikiem artystycznym Chóru Collegium Maiorum ZUT w Szczecinie. Od 2008 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Fundacji Akademia Muzyki Dawnej realizując działalność artystyczną i edukacyjną. Nagrał szereg albumów CD z muzyką polską oraz otrzymał nominację do nagrody Fryderyk za nagranie kompozycji Johanna Sebastiana Bacha. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadząc prace badawcze nad twórczością operową Józefa Elsnera, czego ukoronowaniem było prawykonanie i nagranie zrekonstruowanej opery Król Łokietek. Paweł Osuchowski prowadzi także działalność pedagogiczną, jak i popularyzatorską jako autor programów edukacyjnych i radiowych promujących dziedzictwo europejskiej kultury muzycznej. W okresie pandemii zrealizował z zespołami Szczecin Vocal Project, Consortium Sedinum i Orkiestry Famd.pl szereg nagrań i rejestracji filmowych dostępnych na stronie www.famd.pl.

Wstęp na koncert finałowy - wolny.

WKST
Wersja do druku
Wersja PDF