30. EDD. Jak to jest dziś być Żydem w Polsce - zapraszamy na warsztaty i wieczór szabatowy

Warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz spotkanie utrzymane w klimacie szabatu - to weekendowe propozycje dla osób, które interesują się historią i kulturą polskich Żydów. Spotkania wpisują się w obchody 30. Europejskich Dni Dziedzictwa.

W piątek, 16 września, o godzinie 11.00, w Szkole Podstawowej nr 3 im. J. Słowackiego, przy Ciasnej 16, warsztaty dla uczniów klas 1-3, pod hasłem "Muzeum w pudełku", poprowadzą edukatorzy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Tego samego dnia, o 19.00, w siedzibie Fundacji Znowu Razem, przy Towarowej 1 rozpocznie się wieczór szabatowy. W spotkaniu, poświęconemu dziedzictwu historyczno-kulturowemu kaliskiej społeczności żydowskiej i teraźniejszości, wezmą udział m.in. przedstawiciele Gminy Żydowskiej. - Przy wspólnym stole i tradycyjnych potrawach kuchni żydowskiej, potoczą się opowieści o historii kaliskiej społeczności żydowskiej, a także o tym jak to jest dziś być Żydem w Polsce - zachęca Zbigniew Judasz, prezes Fundacji Znowu Razem.

"Żydowskie życie" to hasło, pod jakim odbywać się będą sobotnie (17 września) warsztaty dla dorosłych. W ramach prowadzonych przez edukatorów POLIN zajęć zainteresowani pomówią o tolerancji, ale także będą mieli okazję zapoznać się z językiem, poezją, kuchnią, czy tańcem polskich Żydów. Warsztaty, które będą się odbywać przy Towarowej 1, rozpoczną się o 11.00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagane są zapisy, których można dokonywać na stronie www.znowurazem.pl.

Warsztaty prowadzone przez pracowników Muzeum POLIN w dn. 16-17 września są finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

tekst: WKST, fot. Drużyna Haszomer Hacair (ze zbiorów Wirtualnego Muzeum Fotografii Kalisza)
Wersja do druku
Wersja PDF