Lecieć bym chciała...

Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz i Szkoła Podstawowa nr 10 im. Marii Konopnickiej zapraszają miłośników literatury na kolejne spotkanie z cyklu Kaliszanie piszący pod wrześniowym niebem Zagorzynka. Mottem dorocznej imprezy, nawiązującej do Europejskich Dni Dziedzictwa, jest fraza "Lecieć bym chciała..." z wiersza Marii Konopnickiej.

                           
W najbliższą sobotę, 17 września, odbędzie się czwarta edycja imprezy, reaktywowanej po dwuletniej covidowej kwarantannie. Noc Kultury - wieczór artystyczny, wpisujący się w paletę projektów realizowanych w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej w Kaliszu, nawiązujący do Europejskich Dni Dziedzictwa, rozpocznie się o godz. 19.00 w Szkole Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej (ul. Karpacka 3).

Wieczór organizowany jest pod hasłem „Lecieć bym chciała…” Jest to fraza z wiersza Marii Konopnickiej, która pojawia się nieprzypadkowo. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną sylwetki i dorobek twórczyń związanych z Kaliszem, których talent i umiejętności wynoszą je ponad przeciętność: Marii Konopnickiej, Haliny Rokoszewskiej, Izabeli Fietkiewicz-Paszek i Anety Kolańczyk.

Tegoroczny wieczór to wieczór prawykonań i debiutów. Aneta Kolańczyk (polonistka, poetka, regionalistka, fotografik ptaków i przyrody) opowie o pracy nad ukończoną książką o Marii Konopnickiej (publikacja ukaże się drukiem w wydawnictwie KTPN z końcem roku), Wybrane wiersze poetki  zinterpretuje Elżbieta Sałata (UTW Calisia).
Halina Rokoszewska (z zawodu geodeta)  od dzieciństwa dotknięta chorobą polio, wrażliwa i dojrzała poetka, publikowała swoje wiersze dotychczas wyłącznie w mediach społecznościowych. Wybrane utwory z jej dorobku usłyszymy po raz pierwszy na żywo w interpretacji Marii Bednarczyk-Antczak. Izabela Fietkiewicz-Paszek (filolog, poetka, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej, dwukrotna stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego, autorka kilku tomików poezji) przedstawi przedpremierowo wybór sonetów z przygotowywanego do druku tomiku sylwetek kaliskich ludzi pióra. Bohaterkami tegorocznego wieczoru będą wyłącznie kobiety-kaliszanki, które w działalności twórczej i zawodowej wpisują się w hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa – „Połączeni dziedzictwem”. IV wieczór Kaliszanie piszący pod wrześniowym niebem Zagorzynka zrealizowany zostanie w specjalnie zaaranżowanej na kawiarenkę „Pod Pegazem” szkolnej sali gimnastycznej, w której ustawiona będzie profesjonalnie nagłośniona i oświetlona scena, przy stolikach serwowana kawa, ciasto i napoje.

Pomysł wieczoru i jego realizacja – Beata Prus dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej i Andrzej Zmyślony wiceprezes Stowarzyszenia im. Haliny Sutarzewicz. Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz oraz Szkoła Podstawowa nr 10 im. Marii Konopnickiej wspomagane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka i Stowarzyszenie Promocji Sztuki „Łyżka Mleka”.

Projekt dofinansowany z budżetu Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.

Wersja do druku
Wersja PDF