Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kaliszu promuje Rok Rodziny Fibigerów wśród ewangelików w Polsce

W dwutygodniku Zwiastun Ewangelicki, największym czasopiśmie protestanckim w Polsce, ukazał się artykuł „Należeli do elity miasta”.

Kaliska parafia ewangelicka zadbała o nagłośnienie obchodów Roku Rodziny Fibigerów wśród luteran w całej Polsce. Obszerny i zawierający wiele ciekawych informacji artykuł o kaliskim rodzie ukazał się w Zwiastunie Ewangelickim. Jak czytamy na stronie internetowej zwiastun.pl ˗ czasopismo „ukazuje się od 15 stycznia 1863 roku. Jest najstarszym czasopismem w Polsce. Wśród pism protestanckich ma największy zasięg i największy nakład”.

Ponieważ Fibigerowie byli ewangelikami pismo przypomina ich bogate dzieje oraz popularyzuje dedykowane obchody w Kaliszu. Redakcja podkreśla zaangażowanie Miasta Kalisza w upamiętnienie ludzi, którzy wywarli znaczący wpływ na rozwój przemysłu muzycznego w Polsce i na świecie. 

Na okładce Zwiastuna nr 21 z 8 listopada 2020 roku jest przedstawione zdjęcie byłej Fabryki Fortepianów i Pianin „Arnold Fibiger”, ale w obecnej formie, odrestaurowanej przez Firmę Budowlaną Antczak. Dziś znajduje się tam kompleks biznesowy Calisia One.

Sam artykuł w sposób wyczerpujący prezentuje dzieje rodu, przybycie z Wrocławia do Kalisza Karola Gottloba Fiebigera (tak brzmiała pierwotna pisownia nazwiska, którą z czasem spolonizowana rodzina zmieniła na Fibiger) wraz z żoną Charlottą i synami Karolem Reineholdem oraz Gustawem Arnoldem. Przedstawia ich działalność w Kaliszu, losy kolejnych członków rodziny, oddanie dla Polski, pełne głębokiego patriotyzmu, ważne wydarzenia z czasów II wojny światowej, wreszcie historię samej Fabryki Fortepianów i Pianin „Arnold Fibiger”, jej upaństwowienie, a także znaczenie dla całego świata muzycznego.

Autor publikacji akcentuje, że instrumenty tworzone w Kaliszu przez Fibigerów „mają duszę i niepowtarzalne brzmienie”. Odnotowuje powstanie Technikum Budowy Fortepianów im. Arnolda Fibigera, założyciela szkoły i uznanego pedagoga. Wśród wydarzeń wyróżnia m.in. nadanie Gustawowi Arnoldowi Fibigerowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kalisza. Laury odebrały córki: Elwira Fibiger i Ewa Fibiger-Bielska, która dziękując Miastu powiedziała: „W głębi serca zawsze liczyłam na to, że nadejdzie kiedyś taki czas, że mój tata zostanie doceniony. Szkoda, że nie doczekał tej chwili – ani on, ani moja mama.” Przytoczyła też wzruszający fragment listu mamy, Ireny Fibiger, skierowany do uczniów Technikum Budowy Fortepianów: „(…) Życzę młodzieży, aby zdobywając ten piękny zawód, przejęła i kontynuowała dzieło całego życia mojego męża.”

Na uwagę zasługują również fragmenty o Mieście, które nie zapomina o swoich wspaniałych obywatelach. Sporo informacji dotyczy programu obchodów, realizacji, rozłożonej na dwa lata. Całość kończy cytat z wystąpienia podczas uroczystej sesji Tadeusza Skarżyńskiego, przewodniczącego Rady Miasta Kalisza, który powiedział, że powodem przyznania tego najwyższego miejskiego wyróżnienia była „ponadczasowa spuścizna zasłużonego dla Polski rodu”.

Wydawnictwo prezentuje wybrane wydarzenia w ramach programu obchodów, przygotowane przez kaliską parafię ewangelicką. W listopadzie w pomieszczeniach parafialnych powstała wystawa pamiątek ˗ Fibigerowie mocno angażowali się w życie parafii. Nie odbędzie się w tym roku nabożeństwo ekumeniczne, dziękczynne w kościele pojezuickim pod wezwaniem Świętych Wojciecha i Stanisława (kościół Garnizonowy), zakończone złożeniem hołdu nieżyjącym członkom rodziny na cmentarzu ewangelickim w Kaliszu, gdzie znajduje się grób rodzinny Fibigerów. Z powodu trwającej pandemii, uroczystość jest przełożona na przyszły rok.

Artykuł powstał przy współudziale pastora Andrzeja Banerta, zaprezentowane w nim zdjęcia są autorstwa księdza Michała Kühna, proboszcza parafii.

Elżbieta Zmarzła
Wersja do druku
Wersja PDF