To będzie jedyny taki koncert

Wspaniali artyści, zachwycająca muzyka, a zarazem hołd dla Ireny i Gustawa Fibigerów, złożony przez ich córkę Ewę Fibiger-Bielską oraz jej męża Tomasza Bielskiego, którzy z ogromnym zapałem włączyli się w organizację tego wyjątkowego projektu. Usłyszymy m.in. kompozycję napisaną specjalnie z okazji obchodów Roku Rodziny Fibigerów w Kaliszu.

Wielu mieszkańców Kalisza, byłych pracowników Fabryki Fortepianów i Pianin Calisia, wcześniej Fabryki Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger, wspomina Gustawa Fibigera, ostatniego jej właściciela, konstruktora pianin i fortepianów, jego żonę Irenę, ich córki oraz piękny dom przy ulicy Chopina. Niedzielny koncert w ramach Święta Rzeki Prosny będzie dla rodziny Fibigerów wielkim przeżyciem, a nam mieszkańcom Kalisza pozwoli wspólnie uczcić pamięć ludzi, którzy znacząco wpłynęli na życie naszego miasta.

Ten koncert, 30 sierpnia br. o godzinie 19 przy Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, będzie niezwykły z wielu powodów. Gwiazda wieczoru, Tomasz Bielski Quartet, jest blisko związana z Fibigerami. Lider, Tomasz Bielski, to mąż Ewy, jednej z córek Gustawa i Ireny Fibigerów. Na występ dedykowany rodzicom złoży się dziesięć utworów, w tym „Suite In Memory of Irena & Gustaw Fibiger”, specjalnie skomponowana przez Niego z okazji Roku Rodziny Fibigerów w Kaliszu (szczegółowy program koncertu w załączniku). Będzie to zatem absolutnie prapremierowe wykonanie. Każdy, kto przyjdzie w najbliższą niedzielę na plac przy teatrze, będzie mógł posłuchać tego wyjątkowego koncertu.

Tomasz Bielski
Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fletu Elżbiety Dastych-Szwarc. Członek Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. W pracy artystycznej nie ogranicza się do wykonywania muzyki klasycznej, jest również aktywnym i cenionym jazzmanem, kompozytorem, aranżerem, saksofonistą. Jako muzyk sesyjny nagrywał z takimi sławami polskiej muzyki, jak: Andrzej Trzaskowski, Andrzej Kurylewicz, Jacek Bednarek, Jerzy Matuszkiewicz, Włodzimierz Nahorny.
Długoletnia współpraca z Henrykiem Kuźniakiem i Lechem Brańskim zaowocowała zaproszeniem Tomasza Bielskiego do udziału w nagraniach muzyki do wielu znakomitych polskich filmów i seriali: Seksmisja, obie części, Vabank (reż. Juliusz Machulski), Dwie wigilie (reż. Kazimierz Tarnas), Rośliny trujące (reż. Robert Gliński), Stan wewnętrzny (reż. Krzysztof Tchórzewski), W labiryncie. Jest również autorem muzyki do filmu dokumentalnego „Świat widziany inaczej. Słowiński Park Narodowy” (reż. Bogdan Snarski) oraz autorem opracowań muzycznych spektakli teatralnych, m.in. Król Ból (reż. Karol Stępkowski, Teatr Bajka w Warszawie) czy Piosenki w Starym Kinie (reż. Andrzej Rozhin, Teatr Capitol w Warszawie). Prowadzony przez Tomasza Bielskiego zespół zarejestrował muzykę do filmu Wielkie oczy (reż. Jakub Z. Ruciński). Jako muzyk sesyjny artysta brał udział w nagraniu ponad 80 płyt.
Jest założycielem i liderem zespołu jazzowego Tomasz Bielski Quartet, z którym koncertował w klubach jazzowych w Polsce, Holandii, Niemczech i Skandynawii. Jego aranżacje łączą w sobie klasyczną precyzję, związaną ze specyfiką orkiestry symfonicznej, z lekkością i spontanicznością charakterystyczną dla jazzbandu. W czasie kilkunastoletniej działalności jazzowej Tomasz Bielski wraz z zespołem występował w Filharmonii Narodowej oraz filharmoniach w Bydgoszczy, Kaliszu, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie i Szczecinie. Publiczność oklaskiwała go również na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz na europejskich estradach w Bergen, Dortmundzie, Gandawie czy Trondheimie. Wieloletnie doświadczenie, nieprzeciętny talent, wyobraźnia muzyczna, ogromne wyczucie stylistyczne sprawia, że jego aranżacje doskonale potrafią pogodzić możliwości orkiestry symfonicznej ze swobodą wypowiedzi muzyków jazzowych.

Zasady bezpieczeństwa

Prosimy, by wszyscy, którzy wybiorą się na niedzielny koncert założyli maski ochronne i zachowali obowiązujący dystans od innych uczestników.

WKST
Wersja do druku
Wersja PDF