XI Święto Ulicy Niecałej
Hasło tegorocznego wydarzenia brzmi: „Stare rzeczy, nowe cuda - spotkanie tradycji i nowoczesności” – te słowa najlepiej oddają klimat czasów współczesnych, wszak każda edycja Święta ul. Niecałej na swój sposób nawiązywała do otaczającej nas rzeczywistości, a teraz wszechobecna jest cyfryzacja, nowe technologie i coraz bardziej popularna staje się sztuczna inteligencja.
Plakat oraz hasło i myśl przewodnia naszego wydarzenia zasugerowała nam właśnie sztuczna inteligencja, a wspierający nas w działaniach pan Paweł szykuje dla uczestników imprezy cyfrową niespodziankę.
Pragniemy zapoczątkować cykl spotkań edukacyjnych, by jeśli pomysł się spodoba, kontynuować go w ramach spotkań „Kulturalne środy” z „cyfrowymi zakątkami”.
Nasi wolontariusze biegli w obsłudze smartfonów, wszelkich nowinek technologicznych oraz pomocnych aplikacji, w tym takich, które mogą uratować zdrowie, a nawet życie - chętnie podzielą się swą wiedzą z osobami, które w tej kwestii stawiają pierwsze kroki. Zademonstrują, nauczą i pomogą zainstalować, a przede wszystkim odczarują te zagadnienia, które wielu nadal wydają się być czarną magią!
Takie elementy wsparcia znajdziemy także na stoisku Biblioteki Miejskiej, gdzie na stanowisku Społecznego Archiwum Kaliszan oraz międzypokoleniowych rozmów, bibliotekarze wraz z młodymi wolontariuszami pokażą chętnym jak korzystać z ciekawych aplikacji i funkcji smartfonów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu – jak co roku – włącza się w obchody Święta Ulicy Niecałej, zapraszając w tym roku na wystawę „Niektórzy lubią poezję” – Wisława Szymborska na fotografiach Joanny Helander. Tego dnia, przed budynkiem, będzie można zapisać się bezpłatnie do biblioteki, znaleźć coś ciekawego do czytania wśród książek uwolnionych w akcji bookcrossingu oraz zasiąść do gier planszowych.
Będziemy gościć Elwirę i Judytę Fibiger, potomkinie znakomitego rodu budowniczych słynnych fortepianów i pianin z Kalisza. Będzie to cudowna okazja, aby porozmawiać o dwóch wspomnieniowych książkach pani Elwiry, m. in. o „Fortepian moja miłość”, a także obejrzeć dokumentalny film pani Judyty zatytułowany tak jak pierwsza książka jej mamy – „Dusza zaklęta w fortepianie”. Seanse odbędą się w nowej sali multimedialnej (na pierwszym piętrze) w KOMODA CLUB dwukrotnie – o godzinie 12:00 w południe oraz na zakończenie wydarzenia, około godziny 17:00.
Tradycyjnie na terenie parkingu Parafii Prawosławnej zostanie rozegrany turniej szachowy - organizowany przez pana Macieja Sroczyńskiego, a dodatkowo tym dniu Proboszcz zaprasza do świątyni.
Kolejny raz spotkamy się ze Stowarzyszeniem UTW Calisia – zostaną pokazane prace sekcji Malarskiej oraz sekcji Rękodzieła Artystycznego członków stowarzyszenia.
Swe zbiory i sprzęt zaprezentują Kaliscy Strażacy Ochotnicy z jednej z najbardziej utytułowanej tego typu jednostki w Polsce.
Na Niecałej pojawią się także członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Panem Karolem Matczakiem, w stylizacjach z okresu Powstania Styczniowego.
Sanepid pamiętając o naszym bezpieczeństwie stworzy punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych zbieraniem grzybów.
Cieszymy się, że będziemy gościć Funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, do których można zwrócić się z prośbą o poradę ale przede wszystkim stworzymy stanowisko znakowania rowerów co przy obecnych cenach niektórych modeli może bardzo ciekawym rozwiązaniem.
Nasze wydarzenie będzie obfitowało w wiele aktywności edukacyjnych, zobaczycie ul ze szklaną ścianą, który pozwoli podejrzeć jak żyją pszczoły, a do tego usłyszycie pasjonujące opowieści pszczelarzy.
Jak zawsze odwiedzą nas zabytkowe pojazdy, a tu nie lada gratka dla fanów motoryzacji - Rolls&Royce oraz jeden z najnowszych pojazdów elektrycznych Mercedesa.
Święto Ulicy Niecałej jest przede wszystkim miejscem dla artystów, czasem nawet nieco szalonych pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoim hobby oraz fantastycznych rękodzielników. Nie zabraknie oczywiście pięknych i ciekawych lalek. Państwo Piaseccy ze Swarzędza, kolekcjonerzy zabawek będą mieli całą kolekcję, a do tego również zaprezentują prawdziwego białego kruka – oryginalne, przedwojenne klocki w oryginalnym, nienaruszonym opakowaniu i doskonałym stanie.
Spacerując napotkamy stosika z przepiękną starą porcelaną.
Sympatycy naszych wrześniowych spotkań już od kilku miesięcy deklarują chęć uczestnictwa w różnych formach. Zgłosiło się już ponad stu chętnych wystawców – mamy ich już tak wielu, że musieliśmy zakończyć przyjmowanie zgłoszeń.
Jak zawsze na tym wydarzeniu zapanuje klimat tradycji, w którego tworzeniu może wziąć udział każdy. Wy również możecie stać się bohaterami naszego święta – wystarczy, że dobierzecie dla siebie stylizacje z dawnych lat, tak wystylizowanymi, nietuzinkowymi postaciami stworzycie własne historie, które będą się przechadzać po ulicy Niecałej dodając jej uroku i klimatu – to będzie jak podróż w czasie.
Uruchomimy dwie sceny, jedną przy fontannie - dla najmłodszych tancerzy i wokalistów kaliskich szkół, a tu występy poprowadzi pani Aurelia Sieraszewska, natomiast druga scena z występami i punktem informacyjnym będzie działać tuż przed wejściem do Komoda Club, a tę część poprowadzi prezenterka radia Centrum Karolina Romke.
Już piąty raz odbędzie się konkurs Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, w którym nagrodą główną będzie występ podczas ogólnopolskiego finału tej imprezy.
Zapraszamy także do słuchania Radia Centrum w tygodniu poprzedzającym Święto ul. Niecałej, na antenie którego odbędą się konkursy wiedzy o wydarzeniu, a nagrodami będzie – zaproszenie na kolację dla dwojga w Komoda Club oraz trzydniowy dwuosobowy pobyt w jednym z nowo oddanych, zarządzanych przez KOMODA RESIDENCE, luksusowych apartamentów Green Port w Kołobrzegu.
Pobyt może mieć miejsce do końca roku, gdyż infrastruktura obiektu z basenem, jacuzzi, sauną, siłownią, pokojem zabaw, SPA i restauracją pozwala na ciekawy pobyt, także w okresie jesienno-zimowym.
Odwiedzając nas proszę pamiętać, iż siłą imprezy jest spontaniczność, dobrowolność oraz fakt, że to wydarzenie społeczne, tworzone dla mieszkańców przez mieszkańców, z serca i dobrej woli, bez jakiejkolwiek zewnętrznego wsparcia finansowego.
Z okazji Święta ukaże się także gazetka okolicznościowa.
Śledźcie także Facebook „święto ulicy Niecałej”, gdzie w miarę nowych wieści mogą pojawić się bieżące informacje. Pamiętamy, iż najważniejszym źródłem są nasze lokalne media wspierające nas swymi publikacjami, do lektury których zapraszamy.
ZAPRASZAMY
Margota i Cezary Suszyńscy