Miasto dba o koty wolno żyjące
Najważniejszym dokumentem w tym zakresie jest Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Kalisza, uchwalany przez Radę Miasta.
Koty wolno żyjące, bytujące na terenie wspólnot mieszkaniowych, ogródków działkowych oraz na obrzeżach miasta są elementem ekosystemu, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni (szczurów, myszy). Koty te nie są zwierzętami bezdomnymi, dlatego nie należy ich wyłapywać ani wywozić, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia. Koty żyjące na wolności nie powinny być umieszczane w schroniskach, lecz po wykonaniu zabiegu sterylizacji lub kastracji, wypuszczane w miejsce ich dotychczasowego bytowania. W okresie, gdy swobodnie żyjące koty nie mają możliwości zdobycia niezbędnej ilości pożywienia, powinny być dokarmiane.
Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza prowadzi rejestr karmicieli kotów wolno żyjących.
Każdego roku, w okresie jesienno-zimowym, karmiciel otrzymuje bezpłatnie karmę mokrą i suchą.
Dodatkowo Miasto udostępnia ocieplane budki dla kotów, przekazywane ich opiekunom. W ostatnim czasie wydano 60 takich domków dla czworonogów.
Miasto udziela pomocy opiekunom kotów wolno żyjących w humanitarnym odławianiu zwierząt celem ich leczenia, sterylizacji lub kastracji, poprzez wypożyczanie klatek do tego celu przeznaczonych.
Do zadań finansowanych przez Miasto należy również samo leczenie, sterylizacja i kastracja kotów wolno żyjących. W tym celu należy zgłosić się do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UMK po skierowanie na leczenie kota, a także uprzedzić o zamiarze sterylizacji lub kastracji.
Leczeniem, kastracją i sterylizacją kotów wolno żyjących zajmuje się obecnie, na podstawie umowy z Miastem, lekarz weterynarii Jacek Sośnicki (Specjalistyczna Przychodnia Małych Zwierząt „Kaliniec”, ul. Młynarska 97).
Warto zaznaczyć, że koty są również mieszkańcami Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kaliszu. W ubiegłym roku nowy dom znalazło blisko 100 zwierzaków, 35 kotów wciąż czeka na adopcję. Rozważając zakup kota, warto pomyśleć o czworonogach z kaliskiego schroniska.