Kaliski artysta w międzynarodowym projekcie

W sobotę, 19 marca, studio utworzone w byłej fabryce drutu kolczastego w Lipsku, stało się miejscem działań artystycznych młodych twórców z Danii, Węgier, Szwecji, Polski i USA. Wśród nich, znalazł się kaliszanin Ziemowit Fincek.

Ziemowit Fincek od stycznia uczestniczy w Programie Rezydencji Artystycznych „PILOTENKUECHE” w Lipsku, do którego został wybrany spośród wielu zgłaszających się młodych artystów. Pod wieloma względami PILOTENKUECHE jest „międzynarodowym lotniskiem dla artystów” z uwagi na przystępność cenową miasta, bliskość Berlina, Amsterdamu, Pragi i Paryża oraz dynamiczną kulturę niezależną. Od kilku lat Lipsk jest ważnym punktem na mapie świata sztuki, w którym zbiegają się alternatywne praktyki artystyczne i odważna strategia promocji miasta poprzez wydarzenia kulturalne.
Na sobotni wernisaż wystawy młodych artystów z Danii, Węgier, Szwecji, Polski, Stanów Zjednoczonych „cosy concrete cable store” do Lipska udała się delegacja z Kalisza: Grażyna Dziedziak naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki, Joanna Dudek dyrektorka Galerii Sztuki im Jana Tarasina  oraz Maciej Garbowicz przedstawiciel Rady Artystyczno-Programowej Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. W całkowicie odnowionym studio o powierzchni 465 m² znajdującym się w starej fabryce drutu kolczastego  przypatrywali się efektom kreatywnej pracy rezydentów, uczestniczyli w performansie i koncercie. Celem projektu PILOTENKUECHE, poza zapewnieniem artystom bazy do pracy i działania, jest budowanie szerokiej sieci komunikacji pomiędzy lokalną sceną artystyczną, siecią galerii i instytucji, a także samymi artystami. Projekt łączy wybranych twórców z całego świata z lokalnymi uczestnikami stwarzając im wspólną przestrzeń, która umożliwia eksperymentowanie, współpracę i dyskurs w alternatywnym środowisku przestrzeni pofabrycznych. Dzięki temu Lipsk żyje energią młodych ludzi.

WKST za GST, fot.: Joanna Dudek, Maciej Garbowicz
Wersja do druku
Wersja PDF