Modrodruk - wspólne dziedzictwo

Miasto Kalisz dołączyło jako partner do projektu Miasta Martin (Słowacja), finansowanego z Funduszu Wyszehradzkiego.

Miasto Kalisz zostało zaproszone przez słowackiego partnera do udziału w projekcie, który ma przypomnieć część naszego wspólnego, europejskiego dziedzictwa - technologii, która do II wojny światowej stosowana była również w Polsce..

Tytuł projektu:         „Modrodruk – dziedzictwo kulturowe, które nas łączy“
Partnerzy projektu:  Miasto Martin (SK) – www.martin.sk, Miasto Jičín (ČR) – www.mujicin.cz, Miasto Békéscsaba na prawach powiatu (HU) – www.bekescsaba.hu, Miasto Kalisz (PL) – www.kalisz.pl, Miasto Hoogeveen (NL) – www.hoogeveen.nl
Okres implementacji: lipiec 2020 – grudzień 2021

Cel projektu:           Celem projektu jest odnalezienie i odkrycie tradycji barwienia - modrodruk w kontekście europejskim. Technologia modrodruku została wpisana w 2018 roku na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO wraz z Węgrami, Czechami, Niemcami i Austrią. Miasto Martin i jego region mają silną tradycję modrodruku, znajdowało się tam kilka manufaktur zajmujących się modrodrukiem. Wśród pierwszych rzemieślników, którzy rozpoczęli barwienie tkanin bawełnianych z Indii importowanym indygo, byli Holendrzy, a pierwszy warsztat powstał w Amsterdamie (1678). Wzory modrodruków z terenu Słowacji były wyraźnie częścią europejskiej kolekcji wzorów. Później modrodruk został również przeniesiony do innych krajów Europy Środkowej. Oprócz poszukiwania źródeł i korzeni modrodruku będziemy angażować dzieci ze szkół podstawowych w Martinie, Jičínie i Hoogeveen. Dzieci w wieku od 12 do 15 lat zapoznają się z techniką rzemieślniczą, poznają nasze wspólne dziedzictwo kulturowe i będą kontynuować tę tradycję w przyszłości.

Główne cele:

• podnoszenie świadomości na temat dziedzictwa kulturowego modrodruku/ UNESCO (organizowanie wystaw, wydarzeń kulturalnych, warsztatów, tworzenie katalogu Blueprint)
• nauczanie dzieci o historii i podstawach techniki modrodruku, aby mogły dzielić się swoją wiedzą z innymi i być kolejnym pokoleniem wykorzystującym techniki modrodruku we wszystkich dziedzinach sztuki (projektowanie, rzemiosło, przemysł modowy ...)
• aby kontynuować tradycję modrodruku w kraju wnioskodawcy i kraju jego partnera
• uczyć się nowych technik modrodruku, wzorów, stosowanie modrodruku w codziennym życiu
• aby uniknąć wyginięcia tego unikalnego dziedzictwa kulturowego
• aby stworzyć oryginalny i niepowtarzalny katalog modrodruku (jego historia, specyficzne techniki w regionie/ kraju każdego z partnerów, oryginalne produkty, efekty projektu, ...), będzie on rozdysponowany wśród wszystkich partnerów projektu i będzie dostępny również online
• w celu wzmocnienia już istniejącego doskonałego połączenia między wszystkimi partnerami projektu.

Celem projektu jest także ukazanie kontekstu i połączenia Słowacji w wymiarze środkowoeuropejskim z największymi warsztatami (manufakturami), w których rozpoczęła się tradycja modrodruku. Słynny farbiarz z Martina, Milan Andrej Lilge, zdobył doświadczenie zawodowe w modrodruku na Węgrzech, w Polsce i Niemczech.

Efekty projektu:
• Warsztaty modrodruku w Martinie
• Tradycyjne produkty modrodruku
• Warsztaty modrodruku w Jičínie
• Warsztaty modrodruku w Hoogeveen
• Katalog nt. modrodruku
• Podsumowanie projektu połączone z wystawą produktów z modrodruku (Martin, SK)

Projekt jest współfinansowany z Funduszu Wyszehradzkiego www.visegradfund.org.

 

Wersja do druku
Wersja PDF