„Mój dług”- tak powstawał film w Kaliszu

Osiem dni zdjęciowych, ponad sto godzin na planie, blisko stuosobowa ekipa filmowa, kaskaderzy i kaliszanie jako statyści. Za nami intensywny czas kaliskiego etapu produkcji filmu „Mój dług” w reżyserii Denisa Delica. W plan filmowy zmieniony został budynek po zakładzie karnym. Efekty pracy ekipy zobaczymy w kinach na początku 2021 roku.

- Dziękuję Prezydentowi Miasta Kalisza za pomoc w realizacji przedsięwzięcia. Dziękuję kaliszanom za współpracę. Szczególnie dziękuję statystom za udział w filmie, w trudnych zdjęciach nocnych. Mimo, że była to bardzo ciężka praca, byliście zawsze zadowoleni i uśmiechnięci – mówi Bogusław Job, producent filmu „Mój Dług”.

Film „Mój Dług” będzie opowiadał losy więźnia Sławomira Sikory, jednego z bohaterów przedstawionych wcześniej w „Długu” Krzysztofa Krauzego. Produkcja nie jest jednak kontynuacją „Długu”.

W filmie zostaną ukazane więzienne losy Sławomira Sikory. Akcja będzie toczyła się w latach 90. aż do roku 2005, kiedy to skazany zostaje ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. W retrospekcji realizatorzy powrócą do sytuacji, w której pokażą, dlaczego Sławomir Sikora został skazany i odbywa karę.

W rolach głównych zagrają: Bartosz Sak, który wcieli się w rolę głównego bohatera, Piotr Stramowski, Piotr Polk, Marcin Januszkiewicz, Olga Bołądź, Anna Karczmarczyk. Produkcją zajmuje się Combat Films Sp. z o.o. Reżyserem jest Denis Delic, operatorem obrazu jest Waldemar Szmidt.

Dlaczego filmowcy wybrali nasze miasto? Ich zdaniem, z wszystkich obiektów, które obejrzeli na terenie Polski, byłe kaliskie więzienie jest najlepsze pod względem możliwości robienia zdjęć. Sceny były kręcone na zewnątrz obiektu, wewnątrz budynku oraz na spacerniaku.

Pomysł na fabułę filmu powstał po rozmowach Bogusława Joba ze Sławomirem Sikorą, kilkugodzinnych wywiadach ze skazanym i po przeczytaniu jego książek.

Celem filmu jest pokazanie życia więziennego lat 90. Premiera zaplanowana jest na styczeń 2021 roku.
Co działo się po obu stronach kamery? Jak pracowali zawodowcy i statyści. Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej.

Wersja do druku
Wersja PDF