Nowe wytyczne dla Powiatowego Urzędu Pracy

Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu będzie realizował nowe wytyczne, na podstawie których wsparcie uzyskają m.in. mikroprzedsiębiorcy. Dotyczą one dofinansowania wynagrodzeń pracowników, prowadzenia działalności gospodarczej, czy mikropożyczek dla przedsiębiorców.

Wytyczne są zgodne z Ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. (Dz.U. 2020 poz. 374 z późn. zm.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenie społeczne

1. Wsparcie przeznaczone dla: mikroprzedsiębiorcy, małego i średniego przedsiębiorcy, który funkcjonuje minimum rok.
2. Wysokość dofinansowania uzależniona od spadku obrotów:
- spadek co najmniej 30% - dofinansowanie w wysokości 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników(wraz z e składkami na ubezpieczenia społeczne) jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- spadek co najmniej 50% - dofinansowanie w wysokości 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników(wraz z e składkami na ubezpieczenia społeczne) jednak nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- spadek co najmniej 80% - dofinansowanie w wysokości 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników(wraz z e składkami na ubezpieczenia społeczne) jednak nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
3. Dofinansowanie jest wypłacane w okresach miesięcznych z dołu. Okres dofinansowania 3 miesiące.
4. Przedsiębiorca jest zobowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową przez okres dofinansowania oraz, po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi.

Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla osoby fizycznej niezatrudniającej pracowników (samozatrudniony), w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.

1. O dofinansowanie może ubiegać się podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą minimum 1 rok przed 1 stycznia 2020 r.
2. O dofinansowanie może ubiegać się tylko osoba fizyczna niezatrudniająca pracowników (samozatrudnione).
3. Wysokość dofinansowania uzależniona od spadku obrotów:
- spadek co najmniej 30% - dofinansowanie w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie
- spadek co najmniej 50% - dofinansowanie w wysokości 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie.
- spadek co najmniej 80% - dofinansowanie w wysokości 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie
4. Dofinansowanie jest wypłacane w okresach miesięcznych z dołu. Okres dofinansowania 3 miesiące.
5. Przedsiębiorca jest zobowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową przez okres dofinansowania oraz, po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi.

Mikropożyczki dla przedsiębiorców
1. Pożyczka przeznaczona dla mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają minimum 1 pracownika.
2. Wysokość pozyczki nie może przekroczyć 5 tys. zł. Pożyczka udzielana jest jednorazowo.
3. Pożyczka nie wymaga zabezpieczeń a oprocentowanie jest stałe i wynosi 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP.
4. Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszy stanu zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r.

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenie społeczne – dot. organizacji pozarządowych lub podmiotów pożytku publicznego.

1. O wsparcie może ubiegać się podmiot, który istnieje minimum 1 rok.
2. Wysokość dofinansowania uzależniona od spadku obrotów:
- spadek co najmniej 30% - dofinansowanie w wysokości 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników(wraz z e składkami na ubezpieczenia społeczne) jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika,
- spadek co najmniej 50% - dofinansowanie w wysokości 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników(wraz z e składkami na ubezpieczenia społeczne) jednak nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika,
- spadek co najmniej 80% - dofinansowanie w wysokości 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników(wraz z e składkami na ubezpieczenia społeczne) jednak nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika,
3. Dofinansowanie jest wypłacane w okresach miesięcznych z dołu. Okres dofinansowania 3 miesiące.
4. Organizacja/Podmiot jest zobowiązana/y do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową przez okres dofinansowania oraz, po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi

Dodała: Anna Błaszczyk
Wersja do druku
Wersja PDF