Powtórka przed maturą

Miasto Kalisz we współpracy z Akademią Kaliską im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego proponuje młodzieży kaliskich szkół ponadpodstawowych dodatkowe, nieodpłatne, zajęcia z matematyki, chemii i biologii. Będą stanowiły powtórzenie przed egzaminem maturalnym.

O szczegółach podczas konferencji prasowej opowiedzieli m.in. prezydent Krystian Kinastowski oraz JM prof. dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

– Wspólnie z panem rektorem przygotowaliśmy inicjatywę kursów powtórkowych. Chcieliśmy pomóc kaliskiej młodzieży w przygotowaniu do egzaminów z chemii, biologii i matematyki - przedmiotów, które otwierają drogę do kierunku lekarskiego – powiedział prezydent Krystian Kinastowski. – To również otwarcie się Kalisza na studentów z innych miast. Kalisz dołączy do najbardziej renomowanych ośrodków akademickich, w których odbywa się kształcenie na prestiżowych kierunkach takich jak medycyna i prawo.

O potrzebie przygotowania oferty dla przyszłych lekarzy mówił prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

– Rekrutacja na wydział lekarski ma charakter centralny. Studenci zgłaszają ofertę studiowania w kilku albo kilkunastu uczelniach. Chcielibyśmy, aby jak najwięcej studentów z Kalisza i okolic studiowała u nas. Jak pokazują dane, ponad 60 procent młodzieży zostaje tam, gdzie studiuje. Niedobór kadr medycznych jest odczuwalny w Kaliszu i Wielkopolsce – w aglomeracji kalisko-ostrowskiej na 1000 mieszkańców przypada 0,87 lekarza. My jako uczelnia wyższa, która odpowiada na zapotrzebowanie społeczne okolicznych miast, wsi i Kalisza, czujemy się w obowiązku, aby te luki zakopywać – powiedział rektor.

Zajęcia współorganizowane przez Miasto i uczelnie to czas na usystematyzowanie dobytej wcześniej wiedzy.

Każdy maturzysta może wybrać jeden przedmiot, dwa lub trzy, w zależności od potrzeb.

Zajęcia – 3 godziny lekcyjne z danego przedmiotu – odbywać się będą na terenie kampusu Akademii Kaliskiej przy ul. Poznańskiej w weekendy – w soboty maturzyści będą powtarzać zagadnienia z matematyki i chemii, a w niedziele z biologii.

- Zajęcia bezpłatne pozwolą wypełnić deficyty, które powstały w wyniku pandemii, ale i okresu wojny. Te trzy przedmioty to również krok w kierunku uczniów klas o rozszerzonym profilu - biologiczno-chemicznym – podkreślił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Kursy rozpoczną się 25 lutego. Odbędzie się 9 spotkań z każdego przedmiotu.

Warunkiem uczestnictwa jest złożenie deklaracji (wzór w załączniku) od 14 do 20 lutego w swojej szkole lub bezpośrednio w Wydziale Edukacji przy ul. Jasnej 2.

Zajęcia poprowadzą nauczyciele kaliskich szkół oraz wykładowcy Akademii Kaliskiej, w tym egzaminatorzy: Marek Dębczyński (matematyka), Katarzyna Rzepczak (biologia), Renata Dominika i Janusz Pęcherz (chemia).

W dzisiejszej konferencji wzięli udział także Łukasz Mikołajczyk, dyrektor administracyjny, zastępca kanclerza Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz Ewelina Dudek, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza.

Deklaracja uczestnictwa i harmonogram zajęć dostępne są w załącznikach.

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF