Reaktywacja oddziału Głównej Biblioteki Lekarskiej
Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś rektor Akademii Kaliskiej, Jego Magnificencja prof. dr hab. Andrzej Wojtyła oraz dr n. przyr. Wojciech Giermaziak, dyrektor Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki.
W spotkaniu, podczas którego przedstawione zostały szczegóły dotyczące reaktywacji placówki, uczestniczyli także: Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza oraz Piotr Suda, prezes Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego i Józef Jamrozik, przewodniczący Rady Uczelni Akademii Kaliskiej.
Zasoby Głównej Biblioteki Lekarskiej będą istotnym i wartościowym wsparciem dla wykładowców i studentów Akademii, zwłaszcza, że planowane jest utworzenie nowego kierunku medycznego.
Księgozbiór będzie w pełni zdigitalizowany. Placówka będzie dysponowała programami naukowymi i bazami z różnych części świata, które będą dostępne za darmo dla studentów i wykładowców.
- Zlikwidowana filia Błównej Biblioteki Lekarskiej, która funkcjonowała w Kaliszu od 1981 do 2005 r. będzie reaktywowana – mówił prof. dr hab. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej. - Chcemy otworzyć wydział lekarski w Akademii, niezbędny jest więc dostęp wykładowców i studentów do światowych baz danych, a takie gwarantuje Główna Biblioteka Lekarska.
Rektor Akademii Kaliskiej przypomiał także historię Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki.
- Dzieli nas nieomal ćwierć wieku od zamknięcia naszej filii w Kaliszu. To niezbędne, aby lekarze i studenci mieli dostęp do baz danych. Co ważne, Główna Biblioteka Lekarska jest właścicielem jedynej bazy naukowej lekarskiej, którą tworzy w Polsce, która kooperuje w wymianie informacji naukowych z całym światem. Naszym przekaźnikiem informacji zbieranej w Polsce jest Biblioteka Bethesda University w Stanach Zjednoczonych. Główna Biblioteka Lekarska ma 16 oddziałów w Polsce – wyjaśnia dr n. przyr. Wojciech Giermaziak, dyrektor Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki. - Dzięki inicjatywie rektora Andrzeja Wojtyły i zgodzie prezydenta Krystiana Kinastowskiego w Kaliszu na nowo powstanie oddział Głównej Biblioteki Lekarskiej. Obecność placówki może być wsparciem dla powstania Uniwersytetu Kaliskiego. Zasoby będą zdigitalizowane, ale będziemy gromadzić najnowocześniejsze wydawnictwa z dwóch ostatnich lat. Dostęp do zasobu archiwalnego jest w zbiorach specjalnych w dziale tzw. starych książek medycznych w Jazdowie w Warszawie. To miejsce chcemy docelowo przekształcić z oddziału Głównej Biblioteki Lekarskiej w Narodowe Muzeum Medycyny.
- Decyzja o zakończeniu współpracy z Główną Biblioteką Lekarską była błędna. Cieszę się, że w Kaliszu oddział placówki powstanie na nowo. Pracownicy i studenci muszą mieć dostęp do nowoczesnych badań, ujętych w specjalistycznych publikacjach – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. - Zasoby biblioteki dadzą studentom możliwość rozwoju i pogłębiania wiedzy. Wykształceni ludzie pomogą zasilić kadrę kaliskich lekarzy. By pozyskać w Kaliszu fachowców medycyny, będziemy wspierać rektora Andrzeja Wojtyłę w procesie tworzenia kierunku lekarskiego i docelowo Uniwersytetu Kaliskiego. Chcemy, by Kalisz akademicki się rozwijał.
Piotr Suda, prezes Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego podkreślił jak ważny jest szybki dostęp do fachowej wiedzy. Umożliwia zdobycie wykształcenia, rozwój osobisty, lepszą i efektywną pracę na rzecz ludzi.