Architektour2019 – koncepcja piąta

Na początku maja w ramach warsztatów Architektour2019 w naszym mieście gościło 100 studentów architektury z kilku uczelni w Polsce. Podczas kilku dni pracy przygotowali koncepcje zagospodarowania sześciu terenów na terenie Kalisza. Oto piąta z nich.

Opis terenu
Opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu przy skrzyżowaniu ul. Śródmiejskiej i al. Wolności. Ograniczony jest kanałem Rypinkowskim i rzeką Prosną. Mieści się w centrum miasta, obejmuje plac po dawnym ogródku gastronomicznym i niewielki bulwar.

Oczekiwania
Miasto Kalisz, będące właścicielem obszaru, nie miało szczególnych oczekiwań wobec koncepcji. Podstawą było udostępnienie terenu mieszkańcom i spójne potraktowanie Złotego Rogu z bulwarem nad Prosną.

Propozycja
Studenci, pod opieką tutora Wojciecha Lesiaka, dokonali wstępnej wizji terenu. Stwierdzili, że poszczególne grupy wiekowe widzą braki w zagospodarowaniu Złotego Rogu. Młodzież zauważyła brak miejsca do integracji i usługi gastronomicznej. Młodzi dorośli stwierdzili, że nie ma atrakcji, darmowych miejsca parkingowych i całorocznych usług. Dorośli i seniorzy wskazali jako słabe strony brak cienia, miejsc do siedzenia i ludzi w ogóle oraz złą nawierzchnię ścieżek i pojawiające się osoby po spożyciu alkoholu. Studenci podjęli decyzję, że swoją propozycję skierują przede wszystkim do młodych, ale nie zapomną o osobach starszych. Sugerowane rozwiązanie to miejska dżungla z podniesieniem i zróżnicowaniem wysokościowym terenu Złotego Rogu. Kształtuje to przestrzeń podziemną, wykorzystywaną na usługi całoroczne oraz naziemną, która może stanowić miejsce spotkań, odpoczynku, organizowania kina plenerowego i innych wydarzeń. Zimą natomiast będzie tutaj można zjeżdżać na sankach. Wśród zastosowanych rozwiązań projektowych będą m.in. zwężenie pasów ruchu, schody, otwarcie na oś widokową czy całoroczna funkcja w środku.

Autorzy koncepcji: Marcelina Piskozub, Gosia Wybieralska, Gabrysia Majka, Sara Zawicka, Łukasz Modrzejewski, Maciej Galewski, Bartek Tuczapski, Alek Blicharski.

Tutorzy: Wojciech Lesiak

Wersja do druku
Wersja PDF