Architektour2019 – koncepcja szósta

Na początku maja w ramach warsztatów Architektour2019 w naszym mieście gościło 100 studentów architektury z kilku uczelni w Polsce. Podczas kilku dni pracy przygotowali koncepcje zagospodarowania sześciu terenów na terenie Kalisza. Oto szósta z nich.

Opis terenu
Opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu w zachodniej części osiedla Śródmieście II. Jest on ograniczony ulicami Harcerską, Kopernika, Kościuszki i al. Wojska Polskiego. Mieści się w bliskości ścisłego centrum miasta. To obszar zdegradowany pod względami architektonicznym i społecznym. Leży w Specjalnej Strefie Rewitalizacji.

Oczekiwania
Miasto Kalisz, które jest właścicielem części nieruchomości na tym terenie – pozostałe to własność osób prywatnych – zasugerowało studentom stworzenie koncepcji rewitalizacji tej części osiedla Śródmieście II. Proces ten miałby być potraktowany kompleksowo.

Propozycja
Studenci, pod opieką tutora Aleksandra Wadasa, zaproponowali, aby opracowywany obszar stał się lokalną enklawą, otwartą na pozostałych mieszkańców Kalisza. Aktualna przestrzeń publiczna powinna być skierowana do wnętrz kwartałów, przy zachowaniu prywatnej przestrzeni mieszkańców. Teren miałby zostać poprzecinany pasami przestrzeni publicznej, prowadzących do starej piekarni. Tworzyłyby swojego rodzaju labirynt, uzupełniany elementami spełniających różne funkcje społeczne, w zależności od potencjału poszczególnych miejsc. Większość budynków w tej części miasta charakteryzuje się nie najlepszym stanem technicznym. Studenci postulują ich generalny remont oczywiście z zachowaniem ich charakteru. Niektóre kamienice według koncepcji powinny zostać rozebrane i zastąpione nowymi obiektami. Renowacją objęte musiałyby być również komórki lokatorskie. Te przestrzenie prywatne powinny odpowiadać na podstawowe potrzeby związane z życiem mieszkańców. Na ulicach proponowane jest wprowadzenie wonerfów, nie powinno się także stosować różnic w wysokości poziomów między chodnikiem a jezdnią. Znajdująca się w tej części Śródmieścia II górka ma mieć wzmocniony charakter rekreacyjny, Powstaną tam miejsca do grillowania i piknikowania, które przyjmą formę stałych obiektów małej architektury. Doprowadzone do nich zostaną nowe ciągi piesze, które ułatwią dostęp. Razem ze starą piekarnią, górka mają być głównymi obiektami dzielnicy. Przedstawiony projekt stara się wprowadzić w zastaną substancję nową jakość, wykorzystując jego walory i potencjały oraz uzupełniając braki. Przy przeprowadzaniu rewitalizacji należy mieć na uwadze tożsamość i wyjątkowy charakter miejsca.

Autorzy koncepcji: Dominika Bugajska, Karol Drobniewski, Justyna Kołodziej, Michalina Matuszak, Emilian Nagiel, Adriana Sowała, Martyna Wasiołek, Konrad Zaborski

Tutor: Aleksander Wadas

Wersja do druku
Wersja PDF