Główny Rynek i ulica Kanonicka po rewitalizacji

Najbardziej reprezentacyjna część miasta wypiękniała. Zakończono przebudowę Głównego Rynku i ulicy Kanonickiej.

Do wykonania posadzki użyto płyt granitowych. W części ułożono starobruk. Tych samych materiałów użyto do przebudowy ulicy Kanonickiej. Oznaczono także miejsca, w których przebiegały średniowieczne mury miejskie.

W miejscu zasypanej rząpi zamontowano granitowe siedzisko, w którego centralnej części umieszczono mapę Europy z zaznaczoną lokalizacją Kalisza na szlaku bursztynowym. Ale to nie jedyny element przypominający wielowiekową, bogatą historię naszego miasta. Niektóre płyty wokół ratusza przedstawiają najważniejsze daty w dziejach Kalisza. Przed wejściem do ratusza w nawierzchnię wmurowano, odpowiednio powiększone, monety związane z historią naszego miasta - od starożytności po wieki średnie. Są więc denar kaliski Kazimierza Wielkiego, grosz wenecki, moneta celtycka i inne.

Zamontowano nowe lampy, zaprojektowane specjalnie dla Kalisza. W dwóch miejscach stanęły zraszacze, które zagwarantują orzeźwienie w upalne dni. Postawiono także pawilon gastronomiczny i pawilony kwiaciarek. Przestrzeń dopełniają liczne ławki oraz stojaki dla rowerów.

Zarówno Główny Rynek, jak i ulica Kanonicka wzbogaciły się o zieleń.
Na Głównym Rynku dosadzono 24 lipy. Wokół rosnących tu już wcześniej drzew zagościły rośliny wieloletnie, ale też cebulowe, paprocie. Między wewnętrzną i zewnętrzną częścią elementów siedziska posadzone zostały ozdobne byliny w towarzystwie 16 głogowników na pniu. Z kolei ulicę Kanonicką zdobi 6 czereśni ptasich.

Na Głównym Rynku stanął także fortepian zewnętrzny, który przypomina o muzycznych tradycjach Kalisza i stanowi atrakcję dla mieszkańców oraz turystów.

Serdecznie zapraszamy do wizyty w sercu miasta.

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Magdalena Bartnik, Marcelina Pietrzak - Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF