Modelowa rewitalizacja podwórza przy Parczewskiego

Trwa rewitalizacja podwórza przy Parczewskiego 5-6, przylegającego do dawnych murów miejskich. Zaangażowane w realizację zadania są samorząd, mieszkańcy i młodzież szkolna.

Przed rozpoczęciem działań przestrzeń podwórza była nieuporządkowana. Brakowało także utwardzonej powierzchni, która umożliwiałaby swobodne przemieszczanie się. Miasto Kalisz podjęło więc działania związane z modernizacją tego terenu.

W ramach miejskiej inwestycji wykonano utwardzoną ścieżkę. Materiały na te działania pozyskane zostały z prac rozbiórkowych, których dokonano podczas modernizacji ul. Piskorzewskiej. Na podwórku zostanie też wykonany nowy boks na pojemniki do śmieci, co umożliwi ich przysłonięcie, podnosząc tym samym estetykę miejsca.

- To modelowy przykład rewitalizacji. Zaangażowani są w nią, oprócz samorządu, uczniowie, mieszkańcy oraz członkowie stowarzyszenia artystycznego. Samo podwórze, przy współpracy różnych środowisk, zostanie modelowo zrewitalizowane, odbetonowane i zamienione w przyjazną, zieloną przestrzeń. A wszystko to przy minimalnych nakładach finansowych – wyjaśnia prezydent Krystian Kinastowski.

Nad zagospodarowaniem już uporządkowanego terenu pracuje obecnie młodzież z Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza. Uczniowie, pod kierunkiem nauczycielki Ewy Ratajczyk, realizują projekt „STREET ART-MURAL- Miejski ogród” zgłoszony do zeszłorocznej edycji Programu Grantowego Wena, organizowanego przez Fundację Rodziny Staraków. Projekt kaliskiego „Plastyka” został doceniony i wyróżniony. Liceum plastyczne otrzymało na jego realizację grant w wysokości 16 tysięcy złotych.

Założeniem projektu jest połączenie sztuki, natury i ekologii. Rezultatem działania będzie mural i miejski ogród, który powstanie na zaadoptowanym na potrzeby projektu podwórku w centrum miasta Kalisza. Interaktywne działanie ma zwrócić uwagę mieszkańców na potrzebę obcowania ze sztuką, a także dbania o środowisko naturalne i tworzenie miejskich ogrodów, które są alternatywą dla tradycyjnych ulic.

Projekt wzbogacą warsztaty plastyczne na temat tworzenia muralu, street artu oraz arteterapii, wykłady poświęcone hortiterapii i ekologii. Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza zaprosiło do projektu młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjno- Artystycznych „Te Ka” w Kaliszu.

Młodzież z Liceum Plastycznego przeprowadziła już konsultacje z mieszkańcami kamienicy, przylegającej do podwórka. W ich trakcie uczniowie zebrali informacje na temat ich potrzeb i przyzwyczajeń, aby dostosować do nich podwórko. Obecnie trwają wstępne prace projektowe. O ostatecznym kształcie aranżacji zadecydują sami mieszkańcy kamienicy przy Parczewskiego 5-6. Końcowy efekt zmian zobaczymy latem.

Działania uczniów prowadzone są we współpracy z Biurem Rewitalizacji Urzędu Miasta Kalisza.

Tekst: Juliusz Kowalczyk, zdjęcia: Liceum Plastyczne, Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF