Rewitalizacja Kalisza w obiektywie wielkopolskiej telewizji

Dzisiaj z dziennikarzami Telewizji WTK rozmawiamy o działaniach w ramach projektu Kalisz - Kurs na rewitalizację, dofinansowanego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Dom Sąsiedzki, Akcelerator Kultury i Centrum Organizacji Pozarządowych już działają. Trwają prace przy przebudowie ulic Zamkowej, Śródmiejskiej i Piskorzewskiej oraz na Plantach Miejskich. Śródmieście się zmienia i zmiany te zauważane są w całej Wielkopolsce - mówi prezydent Krystian Kinastowski.

Celem projektu jest podniesienie poziomu aktywności i integracji lokalnej społeczności na obszarze rewitalizacji miasta Kalisza.

Ulice Śródmiejska i Zamkowa zmieniają się w woonerfy - strefy uspokojonego ruchu o wysokich walorach estetycznych, które łączą funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców.
Obecnie wymieniana jest nawierzchnia obu ulic, montowane są nowe słupy oświetleniowe, wkrótce pojawią się tu elementy małej architektury.

Przebudowa ulicy Piskorzewskiej zakłada uspokojenie ruchu samochodowego, przywrócenie ładu przestrzennego oraz podniesienie standardu przestrzeni ulicy z zachowaniem jej oryginalnego wyglądu.

Ulica zyskała już częściowo nową nawierzchnię. Przed nami montaż opraw oświetleniowych oraz małej architektury.

W ramach projektu prowadzona jest również rewaloryzacja Plant Miejskich. Teren Plant ma stać się przestrzenią atrakcyjną dla mieszkańców poprzez utworzenie strefy odpoczynku oraz spędzania wolnego czasu.

Wykonano m.in. prace rozbiórkowe i ziemne, cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów oraz przesadzenia, część nasadzeń, elementy instalacji nawodnienia, rozbiórkę oświetlenia. Pojawiły się już także pierwsze elementy małej architektury.
Trwają jeszcze prace związane z wykonaniem nawierzchni, przyłączem wodociągowym i oświetleniem. Wkrótce zamontowane zostaną elementy małej architektury, pojawią się nowe nasadzenia, a pomnika Adama Asnyka zostanie odświeżony.

W ramach projektu "Kalisz - Kurs na rewitalizację" powstały trzy miejsca, które skupiają w sobie działania społeczne, kulturalne, animacyjne. Z uwagi na pandemię nie mogą jeszcze wykorzystać w pełni swojego potencjału.

Lokal przy ulicy Babinej zaadaptowano na Centrum Organizacji Pozarządowych. Tutaj kaliskie NGO'sy mogą realizować swoje działania, ale również skorzystać ze wsparcia technicznego, merytorycznego oraz uzyskać niezbędne informacje.

Do ich dyspozycji pozostają, wyposażone w sprzęt multimedialny i biurowy, m.in. sala wykładowa na 30 osób, dwie sale warsztatowe oraz pozostała przestrzeń COP, którą w części będzie można dostosowywać do organizowanych wydarzeń, a także niezbędne zaplecze socjalne.

Nowe życie zyskał też budynek przy ul. Nowy Świat 2a, zaadaptowany na Akcelerator Kultury. To odpowiedź na zapotrzebowanie kaliskiego środowiska kulturalnego. Powstały tu m.in.: sala audiowizualna z mobilną sceną i garderobami, ciemnia fotograficzna, część wystawiennicza oraz pomieszczenie z piecem ceramicznym. Jako pierwsi swoje prace w Akceleratorze Kultury pokażą fotograficy kaliskiego Stowarzyszenia Poza Kadrem.

Od października 2019 roku działa Dom Sąsiedzki, który również powstał w ramach projektu "Kalisz - Kurs na rewitalizację". To miejsce, które integruje społeczność, przede wszystkim tę lokalną, sąsiedzką z dzielnicy, ale też mieszkańców całego miasta. Można tu m.in. realizować własne pomysły, wziąć udział w warsztatach, otwartych spotkaniach, oczywiście z uwzględnieniem obostrzeń sanitarnych.

Na realizację tego kompleksowego projektu Miasto Kalisz pozyskało środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 9,68 mln zł. Całkowity koszt projektu to obecnie ponad 16,9 mln zł.

Dofinansowanie pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020, Działanie 9.2 Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych, Poddziałanie 9.2.2 Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych w ramach ZIT dla rozwoju AKO”.

Projekt będzie realizowany do końca września tego roku.

Reportaż telewizji WTK będzie można obejrzeć w programie "Zmieniamy Wielkopolskę".

Oprac.: Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta, zdjęcia: Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF