Rowerem przez świat do Kalisza

Prezydenta Krystiana Kinastowskiego odwiedził Patryk Kucza, kaliszanin, który na stałe mieszka na Jersey. Jednak tak naprawdę jest obywatelem całego świata, ponieważ od pięciu lat znajduje się w podróży. Odwiedził już niemal wszystkie kraje. Zawitał też po raz kolejny do Polski, do swojego rodzinnego Kalisza.

- W pierwszą podróż wybrałem się w wieku 22 lat. Miałem do dyspozycji najtańszy rower i najzwyklejszy namiot. Trudne warunki nie zniechęciły mnie jednak do zwiedzania świata, wręcz przeciwnie, tak zaczęła się trwająca do dziś przygoda – opowiada Patryk Kucza.

W drugą podróż dookoła świata Patryk wyruszył 20 września 2019 roku. Data nie była przypadkowa, bowiem 20 września 1519 roku odbyła się pierwsza wyprawa Ferdynanda Magellana.

Trasa obejmuje ponad 21 000 mil przez Europę, Azję, Australię i Amerykę Południową - co odpowiada okrążeniu Jersey 500 razy. Podróż została przerwana prze epidemię koronawirusa. Po przymusowym dłuższym pobycie w Malezji, Patryk przyjechał do Kalisza.

- Niezwykle cieszy fakt, że człowiek, który widział niemal cały świat, powraca do swojego rodzinnego miasta i jest dumny ze swojego pochodzenia – mówił prezydent Krystian Kinastowski. - Życzę jak najmniej przeszkód na trasie. Zapraszam jak najczęściej do Kalisza.

Patryk opuści Kalisz w sobotę. Uda się do Warszawy. Z Polski wyruszy do Szwecji.

Największym problemem są dla Patryka trudne warunki pogodowe. Jak podkreśla, nie było na trasach zbyt wielu przeszkód. Najtrudniej było wtedy, gdy został skradziony jego telefon, zepsuł mu się rower, czy znalazł się w Iranie w trakcie zamieszek rządowych.

 Jednym z ciekawszych wydarzeń na trasie podróży Patryka było dotarcie do polskiej wsi położonej na obrzeżach Stambułu, po azjatyckiej stronie cieśniny Bosfor. Polonezköy to osada polskich imigrantów, została założona w połowie XIX wieku, liczy ponad 390 mieszkańców.

Podczas wizyty w Kaliszu Patryk zwiedził także nowo wyremontowaną wieżę kaliskiego ratusza oraz zapoznał się z ekspozycją multimedialną poświęconą dziedzictwu historyczno-kulturalnemu miasta.

 

 

 

 

Tekst: Anna Błaszczyk, fot. Magdalena Bartnik
Wersja do druku
Wersja PDF