Kaliszanie uczcili Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada w samo południe na Głównym Rynku zgromadzili się licznie samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń oraz kaliszanie, by wspólnie uczcić 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W samo południe zabrzmiał hymn państwowy.

O znaczeniu dzisiejszego święta mówił prezydent Krystian Kinastowski.
- Bardzo się cieszę, że tak licznie zgromadziliśmy się na Głównym Rynku, by wspólnie świętować. Odzyskanie niepodległości było wydarzeniem, które zmieniło bieg historii, w zasadzie pozwoliło pisać ją na nowo. Dziś w sposób szczególny wyrażamy szacunek dla wszystkich, którzy się do tego przyczynili, dzięki swojej odwadze i miłości do ojczyzny. Pamiętamy o postaciach, które odegrały znaczącą rolę w wyzwalaniu naszego miasta i zapewnieniu bezpieczeństwa kaliszanom, takich jak wspomniany już porucznik Juliusz Ulrych, podporucznik Józef Lasoń, czy Zygmunt Mrowiński. Nieoceniony podczas wyzwalania miasta oraz zabezpieczania mienia był udział społeczeństwa. W Straży Obywatelskiej działało około tysiąc osób, w tym młodzież. Bądźmy wdzięczni bohaterom tamtych dni za to, że możemy się tutaj spotkać i świętować wolność – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. - Jednocześnie powinniśmy być świadomi, że zagrożenia wciąż istnieją, o czym możemy się przekonać, obserwując sytuację na polsko-białoruskiej granicy. To ważne, aby w tym wyjątkowym dniu, gdy świętujemy odzyskanie niepodległości, pamiętać o tym, że są sprawy, w których musimy mówić jednym głosem, ponad wszelkimi podziałami. Bądźmy dziś z żołnierzami i funkcjonariuszami, którzy bronią granicy Polski, Unii Europejskiej oraz NATO.

Dla uczczenia poległych w walce za ojczyznę odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową.

Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej zaprezentowało zrekonstruowany sztandar 29. Pułku Strzelców Kaniowskich, który będzie można oglądać w ratuszu (więcej o historii sztandaru).

Podczas uroczystości na Głównym Rynku ppłk. Przemysław Bojarczuk, Komendant Wojskowy Uzupełnień w Kaliszu, wręczył akt mianowania na wyższy stopień wojskowy śp. majora Bolesława Wodeckiego, dowódcy III batalionu 29. Pułku Strzelców Kaniowskich. Dokument odebrał Wojciech Miller, wnuk śp. Bolesława Wodeckiego (więcej o postaci majora).

Przed centralnym punktem obchodów władze Miasta Kalisza, a także przybyłe delegacje, złożyły wiązanki kwiatów przed tablicą pamiątkową poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu przy ul. Kazimierzowskiej, przed pomnikiem marszałka w alei Wolności oraz przed tablicą poświęconą ofiarom I i II wojny światowej, umieszczoną na ścianie ratusza.

Prezydent Krystian Kinastowski wraz z wiceprezydentem Grzegorzem Kulawinkiem wręczyli nagrody i puchary, w tym Puchar Prezydenta Miasta Kalisza, dla najlepszych drużyn Marszu Wolności, organizowanego m.in. przez kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W rajdzie brali udział uczniowie szkół z Kalisza i powiatu kaliskiego.

Po zakończeniu uroczystości na Głównym Rynku uczestnicy przeszli do katedry, gdzie ks. biskup Łukasz Buzun odprawił mszę św. w intencji ojczyzny.

W późniejszych godzinach zapraszamy do Akademii Kaliskiej, gdzie odbędą się:
- wystawa krótkofalarstwa organizowana przez Kaliski Klub Krótkofalowców (godz. 17.00 – 20.00),
- projekcja filmu MBP im. Adama Asnyka w Kaliszu, pt.: „Szczypiorno – tu rodziła się niepodległość” (godz. 17.30),
- widowisko słowno-muzyczne pt. „Nasza Biało-Czerwona” w reż. Zbigniewa Lesienia (Fundacja Arte EVA prof. Ewy Iżykowskiej) (godz. 18.00).

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF