Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kaliszu

Uroczystości w Kaliszu, w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów przez władze miasta i przybyłe delegacje pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, następnie ulicami Kalisza przeszedł pierwszy Kaliski Marsz Niepodległości. W katedrze kaliskiej została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny.

Kwiaty i znicze pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego składali samorządowcy, posłowie, senatorowie, kaliscy radni, kombatanci, reprezentanci służb mundurowych, przedstawiciele różnych organizacji i stowarzyszeń, uczniowie kaliskich szkół. W imieniu Miasta i jego mieszkańców uczynili to: prezydent Miasta Kalisza, Pan Krystian Kinastowski, wiceprezydent Miasta Kalisza, Pan Grzegorz Kulawinek, Pan Tadeusz Skarzyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza oraz Pan Eskan Darwich, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza. Wcześniej kwiaty zostały złożone przy ulicy Kazimierzowskiej, gdzie znajduje się tablica poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.
Pierwszy Kaliski Marsz Niepodległości wyruszył po godz. 11.15. Sygnałem do wymarszu był wystrzał armatni na cześć Ojczyzny, zorganizowany przez Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych. W kolumnie marszowej znalazły się pododdziały Jednostki Strzeleckiej 4144 Kalisz, Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, reprezentanci klas mundurowych z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, Zespołu Szkół Ekonomicznych, liczna grupa harcerzy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Kalisz, uczniowie szkół, nauczyciele, przybyłe delegacje, mieszkańcy Kalisza i młodzież uczestnicząca w XX Marszu Wolności, organizowanym przez Zarząd Kaliskiego Oddziału PTTK i Oddziału PTH. Biało-czerwony korowód zamykały wozy bojowe, prezentowane przez Stowarzyszenie Strzeleckie „Bellona” oraz wozy strażackie z OSP Dobrzec i Sulisławice.
Podczas przemarszu w ważnych dla Kalisza miejscach, władze miasta złożyły wiązanki kwiatów i znicz pamięci. Uczestnicy zatrzymali się przy pomniku Adama Asnyka, Jana Pawła II oraz przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Posterunki honorowe w tych miejscach wystawili przedstawiciele Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej w mundurach Strzelców Kaniowskich, a przy pomniku Adama Asnyka, dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka wystawiła także poczet sztandarowy swojego patrona.
Główna część uroczystości odbyła się na placu Bogusławskiego i została przeprowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Oficer 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej odczytał apel pamięci a po nim rozbrzmiała salwa honorowa.
Prezydent Miasta Kalisza wygłosił okolicznościowe przemówienie.
- Wdzięczność. Duma. Odpowiedzialność. Te trzy słowa kojarzą się z Narodowym Świętem Niepodległości i chyba najlepiej je definiują. Przyzwyczailiśmy się do pokoju i nagle w środku Europy, w XXI wieku wybuchła bestialska, wyniszczająca wojna, w której giną niewinni ludzie. Dlatego musimy dbać o nasz kraj, pielęgnować jego niepodległość, kultywować wartości patriotyczne. I koniecznie przekazywać je kolejnym pokoleniom, bo od młodych zależy to, jakie będą Polska, Europa i świat za kilkadziesiąt lat. Dlatego tak bardzo się cieszę, gdy podczas każdej uroczystości patriotycznej widzę tylu uczniów, tyle kaliskiej młodzieży – mówił prezydent Krystian Kinastowski do kaliszan zgromadzonych na placu Bogusławskiego, którzy wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.- Pamiętajmy, że Narodowe Święto Niepodległości to radosny dzień. Cieszmy się nim i świętujmy wspólnie. Razem dla Niepodległej!
Podczas uroczystości prezydent Krystian Kinastowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski, Mateusz Przyjazny prezes Zarządu Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego oraz Anna Narewska, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu wręczyli nagrody uczestnikom XX Marszu Wolności i konkursu historycznego.
Z placu Bogusławskiego kaliszanie udali się do kaliskiej katedry, gdzie odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny, celebrowana przez JE ks. Damiana Bryla, Biskupa Diecezji Kaliskiej.
Po uroczystości, uczestnicy Marszu mogli posilić się gorącą grochówką, przygotowaną przez Stowarzyszenie Strzeleckie „Bellona” Kalisz.
Współorganizatorami obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Kaliszu byli: Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych, Jednostka Strzelecka 4144 Kalisz, Stowarzyszenie Strzeleckie Bellona, Bractwo Rycerskieo Ziemi Kaliskiej, Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, Zespołu Szkół Ekonomicznych, komenda i harcerze ZHP kaliskiego Hufca, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Kaliszu, Komenda Miejska Policji w Kaliszu, Straż Miejska, Orkiestra Dęta Gród nad Prosną, Orkiestra Dęta Dobrzec, Mażoretki i Orkiestra Dęta Wiwat z Żelazkowa.

O godz. 15.00, na placu Bogusławskiego rozpoczęła się Gra Miejska, Oblicza Kalisza, organizowana przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Do 2 grudnia można oglądać wystawę Krótkofalowców Kaliskich w Akademii Kaliskiej Collegium Oecologicum przy ul. Poznańskiej 201-205.

Poniżej wyniki XX Marszu Wolności.

WKST, Foto: Magdalena Bartnik, KPM