W Kaliszu o zdrowiu rodziny

W najbliższy weekend nasze miasto będzie gospodarzem światowej konferencji zdrowia rodziny. Z całego świata przyjeżdża na nią wielu międzynarodowej sławy naukowców m.in. z Włoch, Stanów Zjednoczonych czy Norwegii. Na zakończenie pobytu w Kaliszu, razem z prezydentem Krystianem Kinastowskim i jedną z kaliskich, trzypokoleniowych rodzin, podpiszą oni Deklarację Zdrowia Rodziny.

Program i założenia konferencji przedstawiono podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, która z Miastem Kaliszem organizuje światowe wydarzenie. Ważnym elementem przedsięwzięcia będzie inne spojrzenie na kwestię zdrowia publicznego.

– Chcemy zwrócić uwagę całego świata na fakt, że często marginalizuje się najważniejsze aspekty zdrowia, które biorą początek w rodzinie, w której dorastamy. To ona kształtuje pewne zachowania prozdrowotne i uczy ich. Chcemy by było to brane pod uwagę. Mam nadzieję, że Kalisz będzie pierwszym miastem zdrowej rodziny, a docelowo częścią sieci miast zdrowej rodziny – powiedział prof. Andrzej Wojtyła, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Dwudniowe obrady zwieńczy podpisanie Deklaracji Zdrowia Rodziny, która powinna stać się początkiem do innego pojmowania kwestii zdrowia człowieka.

- Cieszę się z tak aktywnego środowiska akademickiego w mieście. Dziękuję profesorowi Witoldowi Zatońskiemu, że swoje doświadczenie i wiedzę wykorzystuje właśnie w Kaliszu. Na zdrowie człowieka współczesna medycyna patrzy holistycznie. My proponujemy kolejny krok. Chcemy spojrzeć na zdrowie w kontekście rodziny. Chciałbym, aby dotyczyło to całego Kalisza. Będziemy promować i umożliwiać realizację prawidłowych zachowań zdrowotnych. Mam nadzieję, że deklaracja, którą podpiszemy w Kaliszu pójdzie w świat i da sygnał, żeby na zdrowie patrzeć także przez pryzmat rodziny – mówił prezydent Krystian Kinastowski.

Organizacja tak istotnego wydarzenia naukowego to ogromy prestiż dla Kalisza i kaliskiej PWSZ. W konferencji wezmą bowiem udział wybitni specjaliści z różnych zakątków świata.

- Konferencja będzie zebraniem ludzi z całego świata, którzy od lat współpracują ze sobą i działają w bardzo ważnych instytucjach zdrowia publicznego. To grupa osób pracujących na rzecz chociażby zmniejszenia zachorowalności na nowotwory. Prowadzą mnóstwo inicjatyw na rzecz zdrowia wśród społeczeństwa. Bo zdrowego miasta nie mogą budować tylko politycy i lekarze, muszą to robić także mieszkańcy. Mam nadzieję, że w niedługim czasie Kalisz, dzięki działaniom przedsięwziętym przez swoich włodarzy, stanie się najzdrowszym miastem w Polsce – powiedział prof. Witold Zatoński, inicjator konferencji i przedstawiciel Fundacji Promocji Zdrowia.

Światowa konferencja zdrowia rodziny odbędzie się w dniach 9-11 czerwca. Jej organizatorami są Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz Miasto Kalisz. Współorganizatorami przedsięwzięcia są: Harvard University. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce, University College London, Columbia University, Norwegian Institute of Public Health oraz University of Bath.

Szczegółowe informacje na temat konferencji i jej uczestników dostępne są TUTAJ

Tekst: Juliusz Kowalczyk, zdjęcia: Iwona Cieślak, Juliusz Kowalczyk
Wersja do druku
Wersja PDF