Bezpieczne życie seniora

W Szkole Podstawowej nr 6 w Kaliszu odbyło się kolejne spotkanie edukacyjno-profilaktyczne poświęcone bezpieczeństwu seniorów. Policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu rozmawiały z seniorami ze Stowarzyszenia Pod Lasem.

Policja odnotowuje coraz więcej oszustw, w których pokrzywdzonymi są osoby starsze. Oszuści wchodzą do mieszkań pod różnym pretekstem np. z prośbą o wodę, sprzedaży artykułów przemysłowych, powołują się na pracowników administracji, przedstawicieli różnych służb, urzędników, przedstawiają się jako np. listonosz, policjant, pracownik ZUS, opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego albo innych instytucji.
Powszechnym tego typu przestępstw jest oszustwo lub kradzież "na wnuczka", "na kolegę" lub "na litość". Czynów tych dopuszczają się młodzi ludzie, którzy wcześniej rozpoznają sytuację rodzinną i materialną ofiary.

- Sprawcy oszustw mogą podszywać się pod funkcjonariuszy policji lub straży miejskiej. Informują nas m.in., że ktoś z rodziny nie ma pieniędzy, żeby zapłacić za mandat. Mogą też twierdzić, że ktoś z rodziny popełnił przestępstwo lub jechał samochodem pod wpływem alkoholu. Sugerują, że można sprawę załatwić polubownie, by chęć pomocy bliskim skłoniła nas do wręczania pieniędzy nieuczciwym "przebierańcom". Pomysłowość przestępców nie zna granic. W takich przypadkach należy niezwłocznie kontaktować się z policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112. Uwagi i spostrzeżenia zawsze można przekazać dzielnicowemu - powiedziała mł. asp. Agnieszka Olejnik-Mucha.

Policjantki rozdały seniorom poradniki, w których znajdują się materiały przygotowane w ramach Wielkopolskiego Programu Profilaktycznego "Bezpieczne życie seniorów", realizowanego we współpracy wielkopolskiej policji oraz jednostek administracji rządowej i samorządowej. Znajdują się w nim także numery telefonów do dzielnicowych z danych regionów Kalisza.

Tekst i zdjęcia: Magdalena Furmaniak, Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF