Kalisz dla Seniorów

Prezydent Krystian Kinastowski odwiedził seniorów z Kaliskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów. To jedno ze spotkań, które potwierdza, że aktywności kaliskim seniorom mógłby pozazdrościć niejeden młody mieszkaniec naszego miasta.

Wachlarz działań podejmowanych przez Miasto, adresowanych do mieszkańców w wieku 60+, sprawia, że seniorzy mają w czym wybierać. Mogą też korzystać z wielu zniżek.

Część akcji jest realizowana z wykorzystaniem środków własnych, a niektóre z pozyskiwanych funduszy zewnętrznych. Zachęcamy kaliskich seniorów do korzystania z oferty przygotowanej specjalnie z myślą o nich, często przy współudziale lokalnych instytucji i stowarzyszeń.

Gimnastyka dla seniorów

Urząd Miasta Kalisza od trzech lat realizuje zajęcia gimnastyki.
Ćwiczenia są prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. W programie zajęć są m.in. ćwiczenia koordynacyjne, oddechowe, rozciągające oraz wzmacniające mięśnie i poprawiające ruchomość stawów.
Ćwiczenia odbywają się w pięciu punktach w różnych częściach miasta. Zajęcia z gimnastyki są prowadzone w dwóch edycjach w ciągu roku, w każdym punkcie co najmniej raz w tygodniu po 60 minut.
Już wkrótce podamy szczegóły kolejnej edycji gimnastyki dla seniorów.

Kaliska Karta Senior

Jest jednym z elementów Kaliskiej Karty Mieszkańca i przysługuje osobom w wieku 60+. Karta uprawnia do korzystania z wielu ulg i zniżek (sprawdź tutaj).

Specjalną ofertę dla seniorów ma Kaliski Park Wodny. Seniorzy posiadający "Kaliską Kartę Senior" płacą jedynie 9,60 zł za bilet na 2 godziny pobytu na basenie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00.

Do tej pory wydano już 4.282 Karty Senior.

Jak założyć Kartę Senior? Sprawdź tutaj.

Bezpłatne przejazdy autobusami KLA

Od 1 lipca 2019 r. osoby posiadające legitymację emeryta lub rencisty korzystają z bezpłatnych przejazdów autobusami KLA.

Kaliska Rada Seniorów

Przedstawiciel Kaliskiej Rady Seniorów sprawuje dyżur w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w Domu Sąsiedzkim przy ul. Podgórze 2-4, o godz. 12.00, służąc pomocą osobom starszym.

Więcej o Kaliskiej Radzie Seniorów, działającej przy Urzędzie Miasta Kalisza, na naszej stronie

Biuletyn "Super Senior"

Publikacja "Super Senior" dostępna w wersji papierowej oraz elektronicznej obejmuje dwa wydania w ciągu roku z bieżącymi informacjami skierowanymi do osób w wieku 60+.
Z ostatnim numerem biuletynu można zapoznać się na naszej stronie.

Pudełko życia

Odbiorcami "Pudełka życia" są osoby starsze, schorowane, samotne, zamieszkałe na terenie Kalisza. "Pudełko życia" powinno znajdować się w lodówce, którą należy oznakować takim samym magnesem lub naklejką, jaka znajduje się na pudełku. Ułatwi to zespołowi ratowniczemu odszukanie informacji. "Pudełka życia" dostępne są m.in. w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Kalisza przy ul. Kościuszki 1a oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Senioriada

To wielkie święto seniorów w Kaliszu. Za nami druga edycja wydarzenia i sześć dni wypełnionych atrakcjami dla mieszkańców młodych duchem, w tym pikniki, warsztaty kulinarne i komputerowe, wykłady, olimpiada sportowa i bal.

UTW Calisia

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku CALISIA, ze wsparciem finansowym Miasta Kalisza, organizuje m.in. konferencje, warsztaty, seminaria, pikniki i imprezy integracyjne, wystawy i działania mające na celu kształcenie ustawiczne w zakresie nauki języków obcych, obsługi komputera oraz realizacji sekcji tematycznych w zakresie kulturalnym, artystycznym, sportowym, medycznym, samorządowo–społecznym i humanistycznym.

Aglomeracyjna Rada Seniorów

W listopadzie 2019 r. została powołana Aglomeracyjna Rada Seniorów – wyjątkowa w skali kraju, bo w jej skład weszli przedstawiciele kilkunastu samorządów Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Miasto Kalisz będzie reprezentowało dwóch przedstawicieli: Grażyna Mazurek, przewodnicząca Kaliskiej Rady Seniorów oraz Agnieszka Pawełczyk, kierownik Referatu Zdrowia, Polityki Społecznej i Senioralnej Urzędu Miasta Kalisza. Rada została powołana w celu integracji środowiska osób starszych oraz pobudzania aktywności seniorów w życiu społecznym, między innymi poprzez podejmowanie działań na rzecz poprawy jakości ich życia.

Wersja do druku
Wersja PDF