16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na płeć

Od 25 listopada do 10 grudnia odbędzie się 27. edycja międzynarodowej kampanii „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na płeć”. Umiejscowienie Kampanii w tych dniach służy podkreśleniu faktu, że przemoc ze względu na płeć stanowi naruszenie praw człowieka.

Tematem przewodnim tegorocznej Kampanii jest „Koniec z przemocą ze względu na płeć w świecie pracy”. Po raz kolejny Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej włączył się w obchody Kampanii, która będzie polegać na przeprowadzeniu wielu działań informacyjno-edukacyjnych skierowanych do mieszkańców miasta Kalisza.

Działania w ramach kaliskiej Kampanii skierowane są zarówno do mężczyzn, kobiet, jak i młodzieży i najmłodszych. W tych dniach odbędzie szereg wydarzeń, których celem jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć.

Obchody Akcji „16 dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na płeć” są okazją do edukowania całej lokalnej społeczności w zakresie problematyki przemocy w rodzinie. Do uzyskania informacji, pomocy i wsparcia ze strony specjalistów MOPS w Kaliszu zachęcać będą sami pracownicy rozdając ulotki i informatory, a także udzielając podstawowych informacji o osobach i miejscach, gdzie można liczyć na specjalistyczną pomoc. Pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu można będzie spotkać w wielu kaliskich instytucjach, a ich znakiem rozpoznawczym będą białe wstążki które symbolizują sprzeciw przemocy wobec kobiet. Pracownicy pojawią się w Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia, Poradni Multimed, Pierwszym Urzędzie Skarbowym, Biurze Świadczeń Rodzinnych, Powiatowym Urzędzie Pracy, Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W tych miejscach zorganizowane będą stanowiska informacyjne o działalności i funkcjonowaniu schroniska dla ofiar przemocy w rodzinie i schroniska dla osób i rodzin będących w stanie kryzysu. Pracownicy będą szerzyć wiedzę o przemocy w rodzinie i zachęcać do skorzystania z konsultacji ze specjalistami pracującymi w obszarze przemocy.

W ramach profilaktyki w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie prowadzone będą warsztaty szkolne skierowane do uczniów szkół podstawowych. Planowane zajęcia będą realizowane przez cały rok szkolny. W związku z promowaniem wśród młodzieży postaw sprzeciwu wobec przemocy oraz kształtowania poczucia pełnej świadomości zagrożeń wynikających z występowaniem zjawiska przemocy zaproszono także młodzież ze szkół średnich na wizytę studyjną do schronisk tutejszego Ośrodka, w celu przedstawienia działalności placówki.

Również przewidziane są warsztaty przeprowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu w związku z narastającym problemem, jakim jest dostępność dopalaczy i środków psychoaktywnych, które często powodują niełatwe relacje interpersonalne. Ponadto zaplanowano szkolenie dla rodzin objętych opieką asystenta rodziny w celu promowania i wdrażania prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci i poszerzenia wiedzy, jak radzić sobie z agresją werbalną i niewerbalną.

W ramach prowadzenia działań skierowanych do różnych grup zawodowych z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie zostaną również zorganizowane warsztaty pt.”Interwencja w przypadku przemocy w rodzinie z uwzględnieniem dziecka krzywdzonego", które są kierowane do pracowników kaliskich instytucji, którzy na co dzień w swojej pracy spotykają się z problemem, jakim jest przemoc w rodzinie.

Wszystkie zaproponowane działania mają na celu poszerzenie wiedzy społeczeństwa na temat zjawiska przemocy, miejsc w których można uzyskać specjalistyczną pomoc w trudnej sytuacji, a także uwrażliwić innych, by postawa bierności wobec faktu krzywdzenia drugiej osoby nie była akceptowana. Obchody kaliskiej Kampanii 16 Dni są okazją do edukowania na temat zjawiska przemocy w rodzinie całą lokalną społeczność, nie tylko po to, żeby unikać problemu, ale także po to, żeby każdy nauczył się reagować. Pracownicy MOPS w Kaliszu w czasie trwania Kampanii zachęcać będą do szukania pomocy w przypadku doznawania krzywdy.

Warto podkreślić, że nie tylko podczas trwania Kampanii istnieje możliwość uzyskania fachowej, całodobowej pomocy ze strony specjalistów. Można to zrobić w każdej chwili, zgłaszając się do siedziby przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dziale Interwencji Kryzysowej ul. Graniczna 1, budynek C lub dzwoniąc pod numer telefonu 503-414-661 przez całą dobę.

Oprac. MOPS w Kaliszu
Wersja do druku
Wersja PDF