Wystartowała 12. edycja kampanii społecznej Drugie życie

W piątek 24.01.2020 r., dwa dni przed Ogólnopolskim Dniem Donacji i Transplantacji zainaugurowana została po raz 12. kampania społeczna Drugie życie organizowana przez Fresenius Medical Care Polska.

Pierwszy udany przeszczep nerki w Polsce miał miejsce 26 stycznia 1966 r. Zespół I Kliniki Chirurgicznej kierowanej przez prof. Jana Nielubowicza i I Kliniki Chorób Wewnętrznych, kierowanej przez prof. Tadeusza Orłowskiego, Akademii Medycznej w Warszawie wykonał po raz pierwszy w Polsce przeszczep nerki pobranej od osoby zmarłej. Biorcą narządu była Danusia Milewska, 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej, wybrana i przygotowywana do tego zabiegu przez prof. Tadeusza Orłowskiego.

Przeszczepianie ratuje życie wielu chorym, a dawstwo nie przynosi dawcy szkody. W Polsce na różnego rodzaju przeszczepienie oczekuje w każdej chwili (wg danych na koniec 2018 roku) ponad 5.500 chorych (2.000 osób oczekuje na przeszczepienie narządu unaczynionego, 500 na przeszczepienie szpiku, 3.000 na przeszczepienie rogówki). Liczba wykonywanych rocznie przeszczepień, choć rośnie nie pokrywa wszystkich potrzeb. Część chorych nie doczekuje przeszczepienia. Po śmierci możesz zostać dawcą nie tylko narządów (serca, wątroby, trzustki, płuc, nerki, jelita), ale także rogówek i innych tkanek (skóry, kości, zastawek serca). Możesz uratować życie co najmniej sześciu chorym. Także za życia można ofiarować część siebie drugiemu człowiekowi! Jeśli stan zdrowia na to pozwala, można z zachowaniem pełnego własnego bezpieczeństwa zostać żywym dawcą nerki. Jeżeli ktoś z bliskich (krewny w linii prostej, rodzeństwo, małżonek) potrzebuje przeszczepu nerki, można mu ją ofiarować. Potrzebna jest zgoda dawcy i biorcy. Natomiast jeśli chcemy pomóc osobie spokrewnionej w dalszej linii lub osobie, z którą wiążą nas szczególne względy osobiste, to musimy wystąpić o zgodę sądu, co zapobiega ewentualnym nadużyciom. 
Kto może zostać dawcą organów? Co czuje biorca tuż przed przeszczepieniem narządu? Jak wygląda życie po transplantacji? Czy możemy wyrazić zgodę lub sprzeciw na pobranie organów po śmierci? Ile osób w Polsce czeka na nowe życie? Czy ta kwestia w ogóle mnie dotyczy? Wokół transplantacji jest wciąż wiele znaków zapytania. Mity, stereotypy i niski poziom wiedzy nie pomagają w ratowaniu zdrowia i życia ludzi.

Kampania społeczna Drugie życie rusza w Wielkopolsce już 12 raz. Z roku na rok powiększa się grono osób wspierających akcję i uczniów zainteresowanych udziałem w niej. „To wyróżnienie i wyzwanie, że instytucje, lekarze, osoby po przeszczepieniu, nauczyciele i młodzież kolejny rok chcą promować świadome dawstwo narządów” – mówi dr Tomasz Prystacki, Prezes Zarządu Fresenius Medical Care Polska, organizator kampanii. Pierwsza edycja kampanii ruszyła w roku szkolnym 2008/2009 w Wielkopolsce. Od tamtej pory do akcji promującej rozmowę o oświadczeniach woli i świadomym dawstwie narządów przystąpiło 8 kolejnych województw (małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie). Około 400 tysięcy zaangażowanych w kampanię uczniów z ponad 880 szkół średnich rozdało 1 150 000 oświadczeń woli. Od 2010 roku kampania Drugie życie w Wielkopolsce i Małopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Kampania ma również zachęcić Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów m.in. poprzez wypełnianie „oświadczeń woli”.


Patronat nad wielkopolską kampanią objęli m.in.: Metropolita Poznański, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolski Kurator Oświaty. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska.
W imieniu prezydenta Miasta Kalisza w inauguracji kampanii wziął udział Janusz Sibiński, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych

Wersja do druku
Wersja PDF