Debatują o bezpieczeństwie mieszkańców Kalisza

W sali recepcyjnej trwa debata „Bezpieczeństwo mieszkańców Kalisza”, stanowiąca podsumowanie projektu „Bezpieczne życie w Kaliszu – od juniora do seniora”, dofinansowanego ze środków „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020".

Debatę otworzył wiceprezydent Mateusz Podsadny.
- Bezpieczeństwo to wartość, o którą chcemy dbać - w domu, w pracy, w przestrzeni publicznej. Jej zapewnienie to nie tylko obowiązek służb mundurowych, ale i powinność każdego obywatela. Każdy z nas może współtworzyć bezpieczne otoczenie, w którym żyje. Troska o bezpieczeństwo kaliszan jest również jednym z priorytetów władz miasta - mówił wiceprezydent Mateusz Podsadny. - We współpracy z miejskimi instytucjami oraz służbami mundurowymi podjęliśmy szereg działań zmierzających do poprawy ogólnie pojętego bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz najstarszych mieszkańców Kalisza.

Lokalne problemy omówią: podkomisarz Monika Rataj - Komenda Miejska Policji w Kaliszu („Bezpieczeństwo seniorów: oszustwa, wypadki drogowe, kradzieże”), Izabela Abkowicz – Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu („Przemoc: w rodzinie, rówieśnicza i wobec osób starszych”), Dariusz Hybś – Komendant Straży Miejskiej Kalisza ("Zakłócanie ładu i porządku publicznego”), Elżbieta Wojtyła – Kierownik sekcji oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu ("Problemy zdrowotne mieszkańców Kalisza – bezpieczeństwo epidemiologiczne”) oraz Janusz Sibiński – zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta Kalisza („Używanie środków psychoaktywnych przez młodzież - ESPAD 2019”).

Następnie uczestnicy debaty, w tym przedstawiciele rad osiedli, środowisk senioralnych i młodzieży wezmą udział w dyskusji.

Spotkanie zakończy przedstawienie propozycji rozwiązań wskazanych problemów.

W realizację projektu „Bezpieczne życie w Kaliszu – od juniora do seniora” zaangażowały się, oprócz Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta Kalisza: Komenda Miejska Policji w Kaliszu, Straż Miejska Kalisza, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kaliszu, we współpracy z Kaliską Radą Seniorów, radami osiedli i Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W programie działań znalazły się:
„Mapa zagrożeń”- spotkanie z przedstawicielami rad osiedli, Kaliskiej Rady Seniorów, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w celu zachęcenia mieszkańców Kalisza do zgłaszania różnych zagrożeń,
nagranie dwóch spotów edukacyjnych skierowanych do seniorów i do młodzieży,
warsztaty profilaktyczno-edukacyjne dla seniorów w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu,
szkolenie pracowników socjalnych: używanie alkoholu i przemoc wobec osób starszych,
plenerowa lekcja profilaktyki,
druk „Poradnika seniora” i kolorowanek dla dzieci: "Bezpieczeństwo na drodze”,
profilaktyczno-edukacyjne „Mikołajki”,
akcja profilaktyczno-edukacyjna skierowana do sprzedawców napojów alkoholowych,
Dziecięce czwartki w mieście,
festyn trzech pokoleń,
rodzinny rajd rowerowy „Kalisz świeci przykładem”,
zajęcia warsztatowo-edukacyjne dla dzieci ze świetlic opiekuńczo-wychowawczych,
debata „Bezpieczeństwo mieszkańców Kalisza”.

Dofinansowanie z rządowego programu wyniosło 56.000 zł.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek
Wersja do druku
Wersja PDF