Mamy prawo się różnić i obowiązek szanować. Kolejne spotkanie w ramach Akademii Dialogu

W przyszłą środę - 28 lutego odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Akademii Dialogu. Czy rozmawiać, jak prowadzić dialog, a może jest szansa na coś więcej? O tym, jak również o innych sprawach, odnoszących się do skomplikowanych relacji islamu i świata judeo-chrześcijańskiego, rozmawiać będą w Akceleratorze Kultury reprezentanci trzech wielkich systemów religijno-światopoglądowych: islamu, judaizmu i katolicyzmu w obrządku rzymskim. Początek spotkania o godz. 18.00.

Islam a świat judeo-chrześcijański, to konfrontacyjne stwierdzenie i taki będzie kolejny temat spotkania w ramach Akademii Dialogu. Czy możliwe jest współistnienie tych na pozór wykluczających się rzeczywistości religijno-kulturowych? Światowe media nie dają wielkich szans na pokój, a jak wygląda lokalna rzeczywistość? Czy rozmawiać, jak prowadzić dialog, a może jest szansa na coś więcej? W lutym oddamy głos: przedstawicielowi Ligi Muzułmańskiej w RP, przedstawicielce Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu i przedstawicielowi Kościoła Katolickiego.

Najważniejszą ideą Akademii Dialogu jest inicjowanie debat różnych środowisk. Akademia Dialogu – to projekt miejski, którego celem jest doskonalenie umiejętności komunikowania się i prezentacji swoich poglądów, przy poszanowaniu odmiennego stanowiska innych uczestników debaty. Nie uczymy sztuki retoryki, argumentacji czy prowadzenia i wygrywania sporów, uczymy dialogu. Mamy się prawo różnić i obowiązek szanować.

Teoretycy dialogu międzyreligijnego wyróżniają cztery najbardziej charakterystyczne formy dialogu: dialog życia – życzliwe życie z ludźmi o innych przekonaniach w środowiskach zamieszkania, pracy, nauki; dialog dzieł – współpraca ludzi o różnych przekonaniach lub wyznawców różnych religii na płaszczyźnie humanitarnej, społecznej, ekonomicznej i politycznej, dla wzmocnienia braterstwa; dialog wymiany teologicznej – prowadzą go specjaliści i eksperci: teologowie, filozofowie, znawcy antropologii, oraz kultury, jego istotą jest poznanie i zrozumienie doktryny, najważniejszej treści danej religii; dialog doświadczenia religijnego – wspólna modlitwa, rozmowa o doświadczeniu Boga. (cytat pochodzi z Kalendarza Trzech Religi. KALENDARZ NA NASZYM FYRTLU. CHRZEŚCIJANIE, ŻYDZI, MUZUŁMANIE RAZEM.)

O tym będziemy rozmawiać, zapowiada się bardzo intrygująco, zapraszamy!

Współorganizatorem spotkania jest Fundacja Znowu Razem

miejsce: Akcelerator Kultury w Kaliszu (ul. Nowy Świat 2a)

Wstęp wolny

WKST
Wersja do druku
Wersja PDF