Miasto skutecznie walczy ze środkami psychoaktywnymi

Miasto Kalisz realizuje szereg programów profilaktycznych, dzięki którym skutecznie walczy ze środkami psychoaktywnymi, popularnie zwanymi dopalaczami. - Działania, które podejmujemy przynoszą efekty, prowadzimy je we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kalisza, policją, strażą miejską, kaliskim szpitalem. Bardzo dziękuję za tę współpracę - mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

O szczegółach podczas dzisiejszej konferencji prasowej opowiedzieli: prezydent Grzegorz Sapiński, przedstawiciele policji i straży miejskiej, reprezentanci służby zdrowia i sanepidu. -  Ofiarami tzw. dopalaczy padają najczęściej osoby w przedziale wiekowym 18-29 lat. To dorośli ludzie, często samodzielni finansowo. Naszym celem jest edukacja, dzięki której rodzina osoby stosującej środki psychoaktywne dostrzeże problem - podkreśla prezydent Sapiński. 

Działania prowadzone przez Miasto są skierowane do wszystkich grup społecznych, nie tylko do zagrożonych i już borykających się z uzależnieniem. Specjaliści rozmawiają z dziećmi szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych. Spotykają się z rodzicami, nauczycielami i opiekunami. Straż miejska i policja zwiększają liczbę patroli.

- Działamy w sposób zaplanowany i systematyczny, dzięki czemu osiągamy efekty. Dla dzieci i młodzieży organizujemy wiele programów i strategii profilaktycznych, aby pokazać, że istnieje atrakcyjny świat bez środków psychoaktywnych. W samym 2018 roku Miasto zainwestowało w profilaktykę antyuzależnieniową prawie 900 tysięcy złotych – podkreśla prezydent Grzegorz Sapiński. 

Udział we wszystkich tych działaniach jest bezpłatny. Funkcjonariusze policji, straży miejskiej, pracownicy sanepidu i szpitala organizują wiele spotkań edukacyjnych. Uczą rodziców, opiekunów, nauczycieli, jak wyglądają dopalacze, jakie objawy daje ich zażywanie, popularyzują wiedzę na ten temat poprzez ulotki, plakaty, itp.

Niebawem wejdzie w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jest ona tak skonstruowana, by wspomóc walkę ze środkami psychoaktywnymi, wyeliminować cały nielegalny proceder, handel, produkcję, dystrybucję.

W załącznikach znajdują się szczegółowe informacje dotyczące zwalczania tzw. dopalaczy przez Miasto Kalisz, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kaliszu, Straż Miejską Kalisza i Komendę Miejską Policji w Kaliszu.

 

Tekst i zdjęcia: Tomasz Staszczyk
Wersja do druku
Wersja PDF