Po raz 18. ratujemy zabytkowe kaliskie cmentarze

Zbliża się kwesta na ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy. 1 listopada spotkamy się po raz 18., by wspólnie zbierać środki na konserwację nagrobków osób zasłużonych dla miasta. Kwestujemy od 8.00 do 16.00 na terenie cmentarza przy ul. Poznańskiej.

Szczegóły podczas dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentowali: Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza; Jarosław Dolat z PTTK w Kaliszu; Anna Woźniak i Iwona Cieślak z Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza; Daria Kozanowska, kierownik Biura Cmentarza Komunalnego oraz Dariusz Hybś, komendant Straży Miejskiej Kalisza.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią apelu, który w imieniu organizatorów wystosowali: Grzegorz Sapiński, prezydent miasta Kalisza i Mateusz Przyjazny, Prezes PTTK Oddział w Kaliszu Kaliski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stanisława Graevego, przy wsparciu Urzędu Miasta Kalisza, 1 listopada 2018 r., w godz. 8.00 - 16.00 po raz osiemnasty organizuje publiczną zbiórkę pieniędzy na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Poznańskiej.

W tym roku kwesta przypada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta okoliczność warunkowała wybór obiektu przeznaczonego do konserwacji. Zależało nam na wytypowaniu nagrobka osoby zasłużonej dla sprawy odbudowy wolnej Polski.
Jest nią kapral Bolesław Bogacki, pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim, przy ul. Górnośląskiej. Był On żołnierzem 3. Szwadronu 2. Pułku Ułanów, którego dowództwo pod koniec 1918 r. stacjonowało w Kaliszu. Poległ w wojnie 1920 r. W grobie tym pochowano również w 1950 r. Władysława Otto, warszawskiego kompozytora.

Pragniemy przypomnieć, że środki finansowe, uzyskane w minionych latach, umożliwiły m.in. wykonanie prac: przy grobach Adama Chodyńskiego ‒ patrona kaliskich przewodników turystycznych oraz płk. Rafała Zajączka, remont dachu kaplicy grobowej Rodziny Żuczkowskich, gdzie pochowana została Zofia Hieropolitańska, zasłużona dla kaliskiego muzealnictwa, remont grobowca Henryka Mikołaja Milera (1839-1921), powstańca styczniowego, adiutanta generałów Edmunda Taczanowskiego i Józefa Hauke-Bosaka ‒ na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej. Na cmentarzu prawosławnym przeprowadzono prace przy grobowcach rodzinnych Myszkiewiczów, Grabowskich i Katasanowów oraz Daraganów, a na cmentarzu ewangelicko-augsburskim naprawiono ogrodzenia przy kaplicy Repphanów. Przed rokiem wykonaliśmy renowację przyściennego grobowca Leona Nieszkowskiego (1778-1835) – prezydenta Kalisza z 1815 r., marszałka szlachty powiatu kaliskiego.

Wśród wolontariuszy zbierających datki do puszek są ludzie kultury ‒ znani aktorzy, bibliotekarze, artyści, a także samorządowcy, politycy, dziennikarze, przewodnicy PTTK oraz młodzież. Każda z kwestujących osób będzie posiadać oznakowaną, czerwoną puszkę i imienny identyfikator.

Dzięki życzliwości i zrozumieniu dla tej szlachetnej idei, jaką jest ratowanie zabytkowych cmentarzy, udaje się pozyskać wykonawców, którzy realizują prace remontowe na korzystnych warunkach.

Apelujemy o włączenie się do tegorocznej akcji – zarówno w charakterze kwestarzy, jak i darczyńców.

Pragniemy podkreślić, że czekamy na osoby chętne do zaangażowania się w kwestę jako wolontariusze, którzy z czerwoną puszką będą zabiegać o środki na ratowanie nagrobka młodego patrioty i żołnierza. Każda złotówka przekazana na rzecz odnowy nagrobków na zabytkowych kaliskich cmentarzach to symboliczna cegiełka, pomagająca chronić i zachować bezcenne dziedzictwo kulturowe.

Swój akces do grona kwestarzy zgłaszać można w Kaliskim Oddziale PTTK, przy ul. Targowej 2, tel. 509-360-171. Tam też można uzyskać bliższe informacje o szczegółach organizacyjnych dotyczących zbiórki.

 

Wersja do druku
Wersja PDF