Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi

W odpowiedzi na znaczący wzrost zachorowalności na nowotwory głowy i szyi powstał Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014 - 2020

Nowotwory głowy i szyi to grupa nowotworów diagnozowana zwykle w III lub IV stadium rozwoju, gdy medycyna może zaoferować jedynie leczenie paliatywne, którego zadaniem jest przedłużenie życia i poprawa jego komfortu. Celem badań profilaktycznych jest wczesna wykrywalność, wdrożenie leczenia oraz szybki powrót do zdrowia. Zaletą badań realizowanych w ramach Programu jest krótki czas oczekiwania na wizytę oraz brak konieczności posiadania skierowania od lekarza rodzinnego.
Z bezpłatnych badań mogą skorzystać mieszkańcy województwa lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, którzy są w wieku 40-65 lat. Warunkiem jest występowanie przez co najmniej trzy tygodnie jednego z takich objawów jak: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, ból w trakcie połykania lub problemy z połykaniem, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa. Z Programu skorzystać mogą także osoby z grupy podwyższonego ryzyka. Należą do nich osoby palące, nadużywające alkoholu lub narażone na infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.oppngis.pl lub bezpośrednio w Biurze projektu pod numerem telefonu 61 88 50 729.

Dodała: Agnieszka Pawełczyk
Wersja do druku
Wersja PDF