Przyszłość starorzecza Prosny

Zakończyły się prowadzone przez Główny Instytut Górniczy w Katowicach warsztaty w ramach projektu „Integraplan - planowanie partycypacyjne jako droga do integracji różnych grup zawodowych dla czynnej ochrony i zrównoważonego użytkowania przyrody polskich miast”. Ich założeniem było stworzenie koncepcji zagospodarowania dwóch terenów w dolinie Prosny.

Wśród głównych celów realizacji kaliskiej części projektu były m. in. ochrona zasobów przyrodniczych, możliwość rekreacyjnego wykorzystywania terenu, obserwacja procesów przyrodniczych, wzrost świadomości ekologicznej i brak znaczącej ingerencji w istniejący stan.

Jako obszar problemowy wybrano dolinę Prosny, konkretnie jej dwa starorzecza – jedno na prawym brzegu na osiedlu Rajsków, drugie na lewym w Piwonicach. Dokonano oceny obecnego stanu oraz określono szanse i bariery dla zarządzania tym obszarem. Na koniec określono warianty sposobów docelowej ochrony i zagospodarowania terenu.

Zaproponowano trzy wizje preferujące ciszę, połączenie odpoczynku z obserwacją lub aktywizację. Uczestnicy warsztatów wskazali tę ostatnią. Według nich istotne jest stworzenie w dolinie Prosny miejsc o wyróżniających się walorach turystycznych i bogatej ofercie rekreacyjno-sportowej. Głównymi celami będą tutaj ochrona zasobów przyrodniczych, obserwacja procesów przyrodniczych, wzrost świadomości ekologicznej oraz rozwój usług turystycznych.

Przygotowana w ramach warsztatów koncepcja zakłada utworzenie wzdłuż Prosny przestrzeni miejskich o wysokich walorach przyrodniczych, rekreacyjnych i krajobrazowych. Szczególny nacisk położony zostanie na trzy aspekty: zrównoważenie potrzeb społecznych z naturalnymi ekosystemami, poprawa zdolności absorpcyjnej i regeneracyjnej środowiska oraz zintegrowane i wielosektorowe działania na rzecz doliny Prosny. Jednocześnie podstawą dla wszelkich działań musi być zachowanie walorów przyrodniczych tego terenu.

W warsztatach brali udział przedstawiciele organizacji ekologicznych, Straży Miejskiej Kalisza, rad osiedli, pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz przedstawiciele merytorycznych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta.

Tekst i zdjęcia: Juliusz Kowalczyk