Rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj

Trwa kampania społeczna „#Rozmawiaj#Reaguj”. Jej celem jest uwrażliwienie osób dorosłych na problem wykorzystania seksualnego małoletnich. Ofiarami przemocy seksualnej padały najczęściej dzieci w wieku 13-15 i 7-12 lat.

W czasie popełnienia czynu 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. Niestety w ponad połowie przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego – to dziecko samo ujawniło informację, często narażając się na pretensje i brak zaufania ze strony dorosłych.

Stąd cel kampanii - uwrażliwienie społeczeństwa na sygnały płynące od dzieci i jak najszybsza pomoc tym, które zostały skrzywdzone.

Dziecko nigdy nie jest winne wykorzystania seksualnego, zawsze 100 proc. odpowiedzialności jest po stronie sprawcy. Istotą pierwszej kampanii społecznej Państwowej Komisji jest więc rozbudzenie w dorosłych opiekunach świadomości i umiejętności właściwego podejścia do dziecka skrzywdzonego. Celem jest przede wszystkim zwolnienie dzieci z poczucia winy i wstydu oraz zapobieganie ponownemu zranieniu po ujawnieniu sprawy.

Rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj. Winny jest nie tylko sprawca, ale także każdy, kto wie, ale nie reaguje. Dziecko, które nie widzi wsparcia i pomocy z zewnątrz, nie widzi szans na ratunek.

Więcej informacji na stronie kampanii: https://pkdp.gov.pl/nie-wybaczysz-sobie/

Rozmawiaj Reaguj.jpg [270.09 KB]

Oprac. A. Tomaszewska, Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF