1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

W 2021 r. hasło Światowego Dnia AIDS brzmi: Koniec nierówności. Koniec AIDS. Koniec pandemii (End inequalities. End AIDS. End pandemics)

Jak co roku, 1 grudnia, obchodzimy Światowy Dzień AIDS będący elementem solidarności z osobami żyjącymi z wirusem HIV oraz chorymi na AIDS. Symbolem wsparcia jest Czerwona Kokardka, której obecność w sferze publicznej ma przypominać, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, zatem powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, równocześnie pamiętając o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Wiele osób żyjących z wirusem HIV nie mówi o swoim zakażeniu w obawie przed brakiem zrozumienia i dyskryminacją ze strony innych ludzi, wynikającymi z niewiedzy i powielanymi stereotypami.

Podziały i dysproporcje w dostępie do świadczeń zdrowotnych, a także lekceważenie praw człowieka przyczyniają się do tego, że HIV pozostaje globalnym problemem zdrowotnym. Ponadto trwająca od dwóch lat pandemia COVID-19 przyczynia się do pogłębienia nierówności, a ich zwalczanie jest kluczowe nie tylko dla zakończenia AIDS, ale przyczyni się także do postępów w zakresie praw człowieka w kluczowych populacjach i osób żyjących z HIV. Sprawi, że społeczeństwa będą lepiej przygotowane do pokonania HIV, co przełoży się na ożywienie gospodarcze i stabilność w przyszłości.

Epidemia HIV nadal jest aktualnym problemem zdrowotnym, a AIDS należy do chorób cywilizacyjnych. Ze względu na stale rosnące wskaźniki epidemiologiczne nowo wykrywanych zakażeń problem HIV/AIDS jest jednym z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego. Na świecie żyje blisko 38 mln osób z HIV/AIDS, w 2020 r. zakażenie HIV rozpoznano u 1,5 mln osób, a 680 tys. osób zmarło z powodu chorób związanych z AIDS. Jedynym sposobem potwierdzenia zakażenia wirusem HIV jest wykonanie testu. W każdym województwie działają Punkty Konsultacyjno – Diagnostyczne (PKD), w których można wykonać test bez skierowania, anonimowo i bezpłatnie. W Punkcie można również skonsultować się z doradcą, który odpowie na wszelkie pytania i rozwieje wątpliwości. Zakażenie HIV nie jest wyrokiem, jego wczesne wykrycie i właściwe stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) pozwala na przedłużenie życia osoby zakażonej. W Polsce, na koniec października 2021 r. leczeniem ARV objętych było około 14 326 pacjentów, w tym 96 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministra Zdrowia p.n. ,,Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021’’. Systematyczna profilaktyka oraz edukacja zdrowotna skierowana do ogółu społeczeństwa na temat czynników ryzyka, dróg zakażenia i możliwości leczenia jest niezwykle ważnym elementem walki z epidemią. Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania, czy udostępnianie poprzez kanały informacyjne Czerwonej Kokardki.
Światowy Dzień AIDS obchodzony jest corocznie z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 roku. W tym dniu na całym świecie odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS.

W naszym mieście Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Kaliszu włączył się w ogólnopolską kampanię społeczną będącą kluczowym elementem działań edukacyjnych i profilaktycznych w Polsce pod hasłem: "Czy wiesz, że..." PCK zorganizował happening uliczny w formie przejazdu przez miasto Kalisz oplakatowanym autobusem Kaliskich Linii Autobusowych plakatami o tematyce AIDS/HIV i przypinania pasażerom czerwonych kokardek oraz rozdawania ulotek przez uczniów szkół podstawowych. 1 grudnia odbędzie się konferencja dla nauczycieli kaliskich szkół obejmująca m.in. problematykę AIDS/HIV, promocję zdrowia. Zostaną na niej wręczone także nagrody za prace w konkursie plastycznym. Kampania została sfinansowana z budżetu miasta Kalisza.

Tekst: Patrycja Zdyb - Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych, Dodała: Agnieszka Pawełczyk - Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych
Wersja do druku
Wersja PDF