Stefan Szolc-Rogoziński spoczął na ojczystej ziemi

Dziś na cmentarzu Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Kaliszu odbyło się uroczyste złożenie doczesnych szczątków wybitnego kaliskiego podróżnika, badacza Kamerunu Stefana Szolca-Rogozińskiego.

W kościele pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Stanisława (Garnizonowym) odprawione zostało nabożeństwo żałobne, po którym uczestnicy przeszli na Cmentarz Ewangelicko-Augsburski. Tam szczątki Stefana Szolca-Rogozińskiego zostały złożone do grobu w kaplicy Repphanów i Scholtzów, w której spoczywają m.in. rodzice podróżnika. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział reprezentanci Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na czele z ministrem Janem Dziedziczakiem i Wojciechem Labudą, Pełnomocnikiem KPRM ds. miejsc pamięci, przedstawiciele władz miasta: Tadeusz Skarżyński, przewodniczacy Rady Miasta, wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, skarbnik Aneta Ochocka, przedstawiciele rodu Rogozińskich, reprezentacje kaliskich instytucji i organizacji, Szkoły Podstawowej nr 17 im. Stefana Szolca-Rogozińskiego oraz 62. Kaliska Drużyna Harcerzy Starszych „Brzoza”.

- Jest to okazja, by przypomnieć, jak nieszablonową, inspirującą postacią był Stefan Szolc-Rogoziński. Odwaga i determinacja pozwoliły mu zrealizować niezwykłe, jak na okres, w którym żył, plany141 lat temu polska ekspedycja kierowana przez 21-letniego podróżnika dotarła do brzegów dzisiejszego Kamerunu i przerodziła się w największe polskie osiągnięcie podróżnicze, odkrywcze i naukowe czasu rozbiorów. – powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, żegnając podróżnika. - Stefan Szolc-Rogoziński dzięki swoim osiągnięciom zapisał się w gronie najsłynniejszych kaliszan. Chcę podkreślić, że Jego rodzinne miasto o nim pamięta. Jest upamiętniony jako patron Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego i 62. Kaliskiej Drużyny Harcerzy Starszych „Brzoza”. Ma w Kaliszu swoją ulicę, a spacerując w pobliżu Mostu Kamiennego, można usiąść obok niego na ławeczce [...] Niech pamięć trwa! 

W auli Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Nowy Świat 4 trwa druga część uroczystości - spotkanie poświęcone Stefanowi Szolcowi-Rogozińskiemu. W programie, oprócz wystąpień, przewidziano m.in. prezentację albumu o podróżniku, a także emisję filmu „Królowie, palawary i zapomniany odkrywca” w reżyserii Władysława Rybińskiego z 2016 roku, poświęconego wyprawie do Kamerunu.

Dzisiejsze uroczystości wieńczą międzynarodowy projekt. 4 października prochy Stefana Szolca-Rogozińskiego sprowadzono z Paryża do Warszawy. W skład delegacji biorącej udział w uroczystościach w Ambasadzie RP weszli kaliszanie.

Działanie jest finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach projektu pt. „Sprowadzenie do kraju szczątków Stefana Szolc-Rogozińskiego – ekshumacja, powtórny pogrzeb, upamiętnienie”, realizowanego przez Fundację Nowe Drzewo Życia.

Tekst: Tomasz Witak, zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF