Szkolnictwo artystyczne w Kaliszu wkrótce pod auspicjami Ministra Kultury

Prezydent Krystian Kinastowski i dr Sławomir Rogowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podpisali porozumienie o współpracy dotyczącej funkcjonowania w Kaliszu szkół artystycznych oraz kształcenia w specjalności fortepianmistrzostwo.

– Porozumienie to efekt wielomiesięcznych przygotowań i współpracy kaliskiego samorządu, ministerstwa i Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów przy wsparciu posłanki Barbary Oliwieckiej. Jestem przekonany, że kształcenie artystyczne w naszym mieście zyska nową jakość i jeszcze większy prestiż – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Głównym celem porozumienia jest stworzenie nowego modelu kształcenia stroicieli fortepianów, które będzie realizowane w czterech ogólnokształcących szkołach muzycznych II stopnia w kraju, w tym w Kaliszu. Od 1 września 2025 r. w ramach szkolnictwa artystycznego w szkołach muzycznych będą kształceni specjaliści w zakresie budowy, renowacji, strojenia oraz korekty fortepianów.

Ponadto porozumienie przewiduje przekazanie Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzenia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza.

Przy podpisywaniu porozumienia w miniony piątek, w Warszawie, obecni byli m.in.: posłanka Barbara Oliwiecka, Szymon Jasnowski – prezes Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów oraz Judyta Fibiger – wiceprezes Stowarzyszenia, wnuczka Gustawa Arnolda Fibigera – ostatniego właściciela kaliskiej fabryki fortepianów i założyciela Technikum Budowy Fortepianów.

Oprac. Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta, zdjęcia: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wersja do druku
Wersja PDF