Zmarł Wincenty E. Pawlaczyk, były wiceprezydent Kalisza

Wczoraj, 15 września, w wieku 82 lat zmarł Wincenty Edmund Pawlaczyk – znany społecznik, samorządowiec, wiceprezydent.

W 1957 r. po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego. im. A. Asnyka, rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tam włączał się aktywniew działania odrodzonego harcerstwa w Instruktorskiej Drużynie Akademickiej "Płomień". W harcerstwie służył przez wiele lat . Między innymi w latach 1982-1989 uczestniczył w pracach nielegalnego Ruchu Harcerskiego. W 1986 r. założył w Kaliszu Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy, a w lutym 1989 r. był jednym z inicjatorów założenia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Po studiach Wincenty E. Pawlaczyk odbywał aplikację sędziowską i pracował jako radca prawny, a następnie po złożeniu egzaminu adwokackiego pełnił funkcję zastępcy kierownika w Zespole Adwokackim nr 3 w Kaliszu. Jednocześnie aktywnie uczestniczył w życiu Kościoła Katolickiego, należał do Towarzystwa Przyjaciół KUL, wspierając ten jedyny w Polsce uniwersytet katolicki. Aktywnie uczestniczył w pracach komitetu budowy kaliskiego kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego. Od lat 60-tych współpracował społecznie z Telefonem Zaufania. W latach 70-tych działał w kaliskim oddziale PTTK, którego w latach 1978-1981 był prezesem. W uznaniu zasług dla Towarzystwa został odznaczony Złotą Honorową Odznaką PTTK.

Po 1977 r. udzielał porad prawnych działaczom Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela w Kaliszu. Pod koniec lat 70-tych był jednym z prelegentów Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Kaliszu. Przewodniczył także Stronnictwu Demokratycznemu, współpracując z Solidarnością oraz z Ruchem Odbudowy Polski.

W latach 1990 – 1998 był radnym Rady Miejskiej w Kaliszu i przewodniczył Klubowi Radnych Kaliskiego Porozumienia Wyborczego, skupiającego partie prawicowe i stowarzyszenia katolickie oraz Komisji d/s Rodziny.W 1998 r. wybrany został radnym po raz trzeci i stanął na czele Klubu Radnych Porozumienia Prawicy Chrześcijańskiej.
W wyborach samorządowych 2002 r. kandydował na stanowisko Prezydenta Miasta Kalisza i radnego Rady Miejskiej. Uzyskał mandat radnego, ale przyjął stanowisko Wiceprezydenta Miasta.
Od 1991 roku współpracował z kaliską placówką "Caritas", przy której od 1992 r. prowadził społecznie poradnię prawno-rodzinną oraz wykładał zagadnienia prawne w kaliskim Seminarium Duchownym. Z jego inicjatywy, od stycznia 1998 r. przez wiele lat odprawiane były comiesięczne Msze św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Rodziny w Kaliszu.
Po przejściu na emeryturę w 2007 r. wznowił aktywną działalność w PTTK. w Kaliszu. Kontynuował też działalność samorządową jako Przewodniczący Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kaliszu.
W 2010 roku za swoje zasługi został odznaczony odznaką Zasłużony dla Miasta Kalisza.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. Wniebowzięcia NMP - Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu w poniedziałek, 20 września 2021 r. o godz. 13.30.

Dodała A. Tomaszewska, Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF