Przestrzenna czułość dźwięku

Data: 17.06 - 28.08.2021
Miejsce: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

Przestrzenna czułość dźwięku, 

Kuratorka: Agnieszka Sukienniczak 

Wystawa jest realizacją projektu nagrodzonego w 4 edycji „Konkursu dla Kuratorów”, ogłoszonego w 2020 roku przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina.

Czas trwania wystawy: 17.06-28.08.2021

Wernisaż: 17.06.2021, 19.00-22.00

Przestrzenna czułość dźwięku, to wystawa zbiorowa przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej, poświęcona zmysłowi słuchu. Celem ekspozycji prac jest uświadomienie szczególnej obecności dźwięku w architekturze oraz sposobów jego kreowania poprzez architekturę. Twórcy prezentowani na wystawie w swoich wypowiedziach dotykają problemu przebodźcowania fonosfery nadmiarem hałasu. Zagadnienie to jest niebywale aktualne dla pomysłodawczyni wystawy i prezentowanych przez nią artystów. Nadmiar zgiełku oraz wszechobecne treści i komunikaty wpływają na jakość naszego życia. Odbiorca znajdzie zatem pośród dzieł różnorodne środki przekazu: wideo, nagrania dźwiękowe czy interaktywną instalację. Ekspozycja ma być zachętą do chwilowego „zatrzymania” odbiorcy tak, by zdołał usłyszeć i poczuć zarówno same dźwięki, ale także by refleksja na temat obecności brzmień była dodatkowym narzędziem poznawania ukrytych kształtów architektury. Wystawa Przestrzenna czułość dźwięku staje się pretekstem do podjęcia dyskusji na temat miejskiej architektury z pomocą narzędzia, jakim jest akustyka przestrzeni. Temat wystawy może przynieść nowe spojrzenie na wybrane kaliskie budynki, na przykład: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego czy akustyczny potencjał architektury kaliskiego śródmieścia. Na obecność tematu brzmienia w przestrzeni miejskiej uwagę kuratorki zwróciły też takie kaliskie obiekty, jak rzeźba Muzykanci projektu Mariana Banasia oraz Fabryka Fortepianów i Pianin Calisia wraz z jej znaczeniem dla przemysłu muzycznego w Kaliszu. Treść wystawy stanowić będą zebrane dzieła sztuki współczesnej, odnoszące się do tematu poruszanego przez kuratorkę. Wśród zaproszonych artystów znajdują się: Jan Ankiersztajn, Zuzanna Dembiec, Christina Everts, Katarzyna Krakowiak, panGenerator, Franciszek Sterczewski.

Wystawa Przestrzenna czułość dźwięku powstała pod opieką merytoryczną dr hab. Marty Smolińskiej, prof. UAP.

Patronem honorowym wystawy jest SARP Poznań, patronat medialny nad wystawą objęli: Fundacja Na Dużą Skalę, Notes na 6 Tygodni oraz pismo dla ludzi z poczuciem przestrzeni: Architektura & Biznes.

 

BIOGRAMY ARTYSTÓW

 Jan Ankiersztajn– architekt, projektant wzornictwa. Ukończył studia na Design Academy Eindhoven o specjalności Design Kontekstualny. Laureat międzynarodowego konkursu Electrolux Design Lab 2012. Doświadczenie zawodowe zdobywał w ZIETA Prozessdesign (Wrocław) oraz TysselandArkitektur AS (Bergen). Projekty Ankiersztajna można było zobaczyć na wystawach zbiorowych, m.in.: Triennale w Mediolanie, Graduation Show (Design Academy Eindhoven) w Holandii czy FotografiskaMuseet w Szwecji. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Zuzanna Dembiec– artystka pochodząca z Zakopanego, obecnie mieszka w Amsterdamie. Jak pisze o sobie: „Zajmuję się Social Artem–projektami wprowadzającymi uczestników w stan samoświadomości, wszechmocy i Miłości, pomagającymi nawiązać kontakt z samym sobą, z drugą osobą czy ze społeczeństwem. Wierzę w możliwość wprowadzania zmian w świecie i w pojedynczych ludziach za pomocą sztuki”. Dembiec przez lata prowadziła na Podhalu autorską pracownię, w której organizowała happeningi, spotkania oraz wystawy.

 

Christina Everts– artystka urodzona w Holandii, studiowała na AcademieMinerva Groningen oraz Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach zajmuje się sztuką performansu, tworzy również instalacje. Uczestniczka wystaw zbiorowych, m.in.: AK30, „We areenough, Already”, „Sąsiedztwo” w Poznaniu oraz indywidualnych: „The PolishBride” w galerii R20, „Dom w którym była szczęśliwa”, wystawa w formie podróży, razem z Yanthe van Nek, Groningen - Werne (DE).Mieszka i pracuje w Poznaniu.

 

panGenerator–multidyscyplinarny kolektyw artystyczny tworzący w Warszawie, założony przez Piotra Barszczewskiego, Krzysztofa Cybulskiego, Krzysztofa Golińskiego oraz Jakuba Koźniewskiego. Od 2010 roku grupa tworzy unikalne projekty badające sposoby ekspresji i interakcji z publicznością poprzez sztukę nowoczesnych mediów. Swoje prace prezentowali na wielu festiwalach i wystawach, m.in.: Ars Electronica, ZKM Karlsruhe, Dutch Design Week, Milan Design Week, DMY, Athens Digital Art Festival, LPM, Lodz Design, Pause Fest Melbourne, Node Festival, Design Museum Holon, PrintScreen Festival, WRO Media Art Biennale, SXSW, Warsaw Autumn, Festiwal Przemiany, European Culture Congress.

 

Katarzyna Krakowiak – tworzy rzeźby, performanse, obiekty, kompozycje i instalacje dźwiękowe, w których bada języki opisu architektury. Jej celem jest kreowanie środowisk akustycznych pozwalających widzom stawać się częścią dzieła i dotknąć architektury na poziomie dźwięku. Krakowiak została wyróżniona licznymi nagrodami, m.in.: St. John’s College Uniwersytetu Oksfordzkiego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz amerykańskiej fundacji Trust for Mutual Education. W 2012 roku otrzymała nagrodę specjalną za wystawę indywidualną „Iżby ściany drżały, pęczniejąc skrywaną wiedzą o wielkiej mocy” (kurator: Michał Libera) w Pawilonie Polskim na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji. Od 2019 roku prowadzi Pracownię Przestrzeni Działania Dźwięku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2020 roku zrealizowała pracę „It Begins with One Word. ChooseYourOwn” w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie. Mieszka i pracuje w Otwocku i Olivie (Hiszpania).1.

 

Franciszek Sterczewski– architekt, aktywista i polityk. W 2014 roku ukończył studia inżynierskie na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Był zawodowo związany z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, gdzie pracował jako koordynator ds. strategii rozwoju. Animator wydarzeń miejskich, takich jak: „Piknik na Placu Wolności”, „Pstryk”, „Pogrzeb Zimy”, „Kino Grunwald”, „Dzień Akcji Miejskich”. Mieszka i pracuje w Warszawie oraz Poznaniu.

 

Kuratorka wystawy: Agnieszka Sukienniczak - architektka wnętrz, kuratorka sztuki. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w Ljubljanie, Berlinie oraz Poznaniu, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego. Od 2019 roku organizuje warsztaty architektoniczne w ramach inicjatywy Architektour. Nominowana w konkursie na najlepszy dyplom magisterski im. Marii Dokowicz oraz konkursie im. prof. Alicji Kępińskiej na najlepszą pracę teoretyczną (2020). Podczas pracy nad projektami kuratorskimi analizuje strategie ekspozycji wystaw dotyczących budynków. Nieustannie poszukuje relacji pomiędzy sztuką a architekturą. W 2020 roku wygrała 4 edycję „Konkursu dla kuratorów”, organizowanego przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina.

Wersja do druku
Wersja PDF