Rowerowy Kalisz

3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Roweru. Do korzystania z jednośladu, jako najbardziej ekologicznego środka transportu, zachęca prezydent Krystian Kinastowski.

Pomysłodawcą ustanowienia Światowego Dnia Roweru w 2018 roku jest pracujący w Stanach Zjednoczonych polski socjolog i członek młodzieżowej reprezentacji kraju - Leszek Sibilski. Akcje, związane z promowaniem jazdy rowerem mają podnosić globalną świadomość.

7 sierpnia 1927 roku przy dzisiejszym Wale Matejki 2 otwarto stadion miejski, na którym znajdował się pierwszy w Polsce profesjonalny tor kolarski o betonowej nawierzchni, o długości 500 metrów. Obiekt od momentu uruchomienia przechodził wiele zmian. Modernizację wykonano m.in. podczas organizacji w Kaliszu Centralnej Spartakiady Młodzieży w kolarstwie torowym. Zawody na kaliskim torze musiano uznać za sukces, bo w 1971 roku zorganizowano ich drugą edycję. W 1973 roku wyremontowano otoczenie toru na potrzeby finiszu czasówki Pleszew-Kalisz, kończącej XXX Tour de Pologne. Kalisz był miejscem wielu etapów tego wyścigu, jednak później trasę dookoła Polski przeniesiono na górzyste drogi południa kraju.

Na miejskim stadionie odbywało się wiele znaczących wydarzeń sportowych. Zaraz po otwarciu obiektu do Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie trenował tutaj Jerzy Koszutski. W kolejnych latach organizowano tu wyścigu różnej rangi seniorów, juniorów i młodzików. Tradycją są już też rokroczne zawody z okazji Święta Miasta Kalisza. W tym roku 11 i 12 czerwca odbędą się Ogólnopolskie Zawody Kolarskie "Wielka Nagroda Kalisza".

Największe imprezy kolarskie od zawsze gościły w Kaliszu. Zarówno te torowe, jak i szosowe. Od 1948 roku redakcje dwóch gazet - „Rudé právo” z Czechosłowacji i polskiej „Trybuny Ludu” – oraz związki kolarskie obu krajów zaczęły organizować kolarski Wyścig Pokoju na kilkuetapowej trasie łączącej Warszawę i Pragę. W Kaliszu to wydarzenie miało miejsce w 1975 roku. Podczas dwudziestej ósmej edycji na starcie znalazło się 102 zawodników z siedemnastu krajów. Do naszego miasta kolarze wjeżdżali ulicą Wrocławską, potem jadąc przez Górnośląską, Śródmiejską, ówczesne plac Bohaterów Stalingradu i ulicę Świerczewskiego, potem przez plac Kilińskiego, Warszawską i Łódzką na stadion, gdzie zlokalizowano metę.

Rower jest najbardziej korzystnym dla środowiska środkiem transportu miejskiego. Poprzez budowę ścieżek rowerowych Miasto tworzy infrastrukturę przyjazną dla rowerzystów. Całkowita długość ścieżek rowerowych w naszym mieście wynosi 56,85 km. Przy okazji budowy nowych oraz remontów niektórych ulic uwzględnia się potrzeby rowerzystów. Samorząd podejmuje wiele działań promujących transport rowerowy, w tym rajdy dla mieszkańców Kalisza i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Mieszkańcy mogą również korzystać z kaliskiego roweru miejskiego, który w 2020 roku w rankingu systemów rowerów miejskich zajął wysokie, 10. miejsce spośród 53 miast.

Do tej aktywności zachęca Prezydent Miasta Kalisza

- W Kaliszu każdego roku budujemy kolejne ścieżki rowerowe. Zachęcam mieszkańców, by korzystali z kaliskiego roweru miejskiego i zamienili cztery koła na dwa - powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza.

Miasto Kalisz uczestniczy także w ponadnarodowym projekcie PE4Trans, który jest częścią Interreg Europe. Dotyczy on poprawy polityki transportu publicznego poprzez włączenie obywateli w proces projektowania i wdrażania zrównoważonych strategii transportowych.

Przy okazji Światowego Dnia Roweru zachęcamy kaliszan do korzystania z proekologicznego środka transportu. Do dyspozycji jest kilka tras turystycznych po Kaliszu i jego okolicach: https://www.kalisz.pl/dla-turysty/trasy-rowerowe.

Tekst: Magdalena Furmaniak, zdjęcia: Magdalena Bartnik, Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF