Juliusz Bursche

Biskup kościoła ewangelickiego w Polsce. Przyszedł na świat 19 września 1862 r. w Kaliszu w rodzinie pastora Ernesta Bursche superintendenta diecezji płockiej.

Rodzina Burschów pochodziła z Bawarii, którą opuściła w początkach XVII w., uciekając przed prześladowaniami religijnymi. Pod koniec XVII w. przez Czechy dotarła do Polski, gdzie się na stałe osiedliła. W okresie I wojny światowej część jej członków spolszczyła nazwisko na Bursze.
Juliusz ukończył gimnazjum w Warszawie, a później studia teologiczne w Dorpacie.

W latach 1895–1904 pełnił funkcję radcy Konsystorza ewangelicko-augsburskiego, w 1904 r. został mianowany przez cara Mikołaja II superintendentem Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Królestwie Polskim, a rok później otrzymał godność biskupa.
W latach 1915-1918 był na zesłaniu w Rosji. Przez Sztokholm powrócił do niepodległej Ojczyzny w lutym 1918 r., obejmując ponownie obowiązki zwierzchnika Kościoła.
W 1918 r. zasiadł w Radzie Stanu, a od 1928 r. stał na czele Rady Kościołów w Polsce, pełniąc równocześnie funkcję biskupa kościoła ewangelicko-augsburskiego w II RP.
W 1936 r. wydał manifest do ewangelików polskich potępiający ideologię hitlerowską. Roztoczył opiekę nad szkolnictwem ewangelickim w Warszawie. Występował jako obrońca niezawisłości polskiego Kościoła ewangelickiego w Niemczech.

Po napaści Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku wydał orędzie, w którym potępił hitlerowską agresję i wyraził nadzieję na powrót po klęsce III Rzeszy do Polski Śląska, Pomorza i Mazur. Niemieckie władze okupacyjne uznały go za zdrajcę. W październiku 1939 roku Bursche został aresztowany i deportowały do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen pod Berlinem. Biskup odmawiał jakiejkolwiek współpracy z Niemcami. Całą jego rodzinę spotkały represje za odmowę przynależności do narodu niemieckiego.

Zmarł w dniu 20 lutego 1942 r., jego grób znajduje na cmentarzu Berlin-Reinickendorf i został odnaleziony dopiero w roku 2017.  W 2018 roku na Cmentarzu Ewangelickim przy Młynarskiej w Warszawie odbył się symboliczny, uroczysty pogrzeb Burschego, a prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył go Orderem Orła Białego.

Wersja do druku
Wersja PDF