Siła kobiet ponad granicami. Kaliszanka Roku 2024 i międzynarodowy projekt Urban X-Change Network II
Czym jest Urban X-Change Network II?
To projekt, który przekracza granice państw i języków, by połączyć ludzi poprzez celebrację wartości, takich jak edukacja, kultura, solidarność i zaangażowanie społeczne. Urban X-Change Network II to kontynuacja programu zainicjowanego przez Deutscher Volkshochschul-Verband e.V. (DVV International) i finansowanego przez niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Projekt rozpoczął się w 2024 roku i objął cztery niemieckie Volkshochschule (VHS) – centra kształcenia dorosłych, oraz ich partnerów z Polski i Ukrainy. Każda para współpracujących miast podejmuje temat ważny dla swojej społeczności, taki jak demokracja lokalna, edukacja, zmiany klimatyczne, równość, dziedzictwo kulturowe. Kalisz, we współpracy z Volkshochschule Erfurt, wybrał temat niezwykle bliski sercu naszej społeczności – rolę kobiet w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Dało to wielu osobom przestrzeń i możliwość do wymiany doświadczeń, jak i rozszerzenia partnerstwa naszych miast.
Kobiety w centrum działań
W ramach tej współpracy Kaliska Rada Kobiet zorganizowała w marcu 2025 roku szereg wydarzeń - spotkań, warsztatów i działań performatywnych, które połączyły uczestniczki z Polski i Niemiec. Kluczowym motywem była refleksja nad pytaniem: co dziś stanowi nasz życiowy kompas?
Pierwszą część spotkania stanowiło spotkanie polsko-niemieckiego zespołu, podczas którego mogłyśmy wzajemnie się poznać, jak również podzielić się doświadczeniami. Kolejne dni były przestrzenią do wspólnych rozmów między kobietami nominowanymi w plebiscycie, przedstawicielkami Kaliskiej Rady Kobiet i partnerkami z niemieckiej organizacji VHS. Był to czas poznawania motywacji do działania wielu kobiet działających w sferze lokalnego społeczeństwa, oraz napędzania innych do podejmowania własnych działań.
Gościłyśmy również w przestrzeniach zamku w Gołuchowie, gdzie odbyły się warsztaty „Kompas przyszłości” – symboliczne i poetyckie działanie inspirowane filozofią kintsugi, w ramach którego uczestniczki tworzyły mapę kobiecej przyszłości, zawieszając na drzewach swoje przesłania o sile, relacjach, prawach kobiet i międzypokoleniowym wsparciu – po polsku i niemiecku.
Ten wspólny czas – pełen rozmów, wzruszeń i artystycznej ekspresji – pokazał, że kobieca siła nie zna granic.
Kaliszanka Roku – święto lokalnych bohaterek
Kulminacyjnym momentem była uroczysta gala „Kaliszanka Roku 2024”, która odbyła się 10 marca. Ten coroczny plebiscyt organizowany przez Kaliską Radę Kobiet już po raz czwarty uhonorował kobiety, które swoją pracą, postawą i zaangażowaniem uświetniają Kalisz.
Tytuł „Kaliszanka Roku 2024” zdobyła Sylwia Baranowska – kobieta niezwykła, cicha liderka i inspiratorka działań społecznych, znana ze swojej skromności, empatii i konsekwencji w działaniu. Jej zaangażowanie na rzecz osób w kryzysie, działania charytatywne i troska o społeczność lokalną są wzorem obywatelskiej postawy.
Sylwia Baranowska dołączyła tym samym do grona wyjątkowych laureatek z lat ubiegłych:
- Ireny Sawickiej – wyróżnionej za niezłomną pracę na rzecz społeczności i zdrowia psychicznego;
- Karoliny Skrzypczyńskiej – docenionej za aktywizm, odwagę i wsparcie kobiet w Kaliszu;
- Marty Walczykiewicz – mistrzyni sportu i ambasadorki siły oraz wytrwałości.
Kiedy lokalność spotyka świat
Projekt Urban X-Change Network II i plebiscyt Kaliszanka Roku spotkają się w symbolicznym punkcie - przestrzeni, gdzie lokalne działania zyskują międzynarodowy wymiar. Dzięki temu połączeniu Kalisz staje się miejscem coraz bardziej otwartym na wymianę doświadczeń, współpracę i wzajemną inspirację. Wspólne działania kobiet z Kalisza i Erfurtu pokazują, że najbardziej trwałe zmiany zaczynają się od spotkania – szczerego, empatycznego i pełnego szacunku, jak i budujących motywację rozmów. To był czas kobiecej mocy, delikatności i odwagi. Czas, który jeszcze długo będzie wyznaczał nasz wspólny kompas.
Razem możemy więcej
Dziękujemy wszystkim uczestniczkom, partnerkom, wolontariuszkom i przyjaciółkom Kaliskiej Rady Kobiet. Dziękujemy naszym partnerkom z VHS Erfurt – Tinie Gerhardt-Drysch, Ann-Kathrin Funke oraz menedżerce projektu Aleksandrze Sikorskiej-Ellwanger – za obecność, zaangażowanie i prawdziwe siostrzeństwo.
Zapraszamy do śledzenia naszych działań i dalszej części projektu – to dopiero początek, który przyniósł ogrom motywacji do wspólnych inicjatyw!