#KaliszKobiet - Błogosławiona Jolenta

Przez cały marzec w ramach akcji #KaliszKobiet przypominać będziemy znane i cenione, zasłużone dla naszego miasta kobiety.

Błogosławiona Jolenta Helena – ceniona postać historyczna związana z naszym miastem. Księżna kaliska i wielkopolska. Żona Bolesława Pobożnego. To jej zawdzięczamy sprowadzenie do naszego miasta franciszkanów. Była osobą bardzo wierzącą, stąd dużą wagę przykładała do wspierania klasztorów i kościołów.

Jolentę i Bolesława uważa się także za fundatorów kościoła św. Mikołaja. Wizerunek i relikwie błogosławionej Jolenty trafiły do Kalisza w 1958 r. Znajdują się w jednym z bocznych ołtarzy kościoła oo. Franciszkanów.

Jolenta urodziła się ok. 1244 w Ostrzyhomiu, zmarła 17 czerwca 1304 w Gnieźnie. Była węgierską królewną z dynastii Arpadów, córką króla Węgier Beli IV i Marii Laskariny, siostrą św. Kingi. Miała trzy córki - Elżbietę, Annę i Jadwigę, która poślubiła Władysława Łokietka i została królową Polski.

Za mąż wyszła w wieku 14 lat. Książę Bolesław miał wówczas 35. Węgierskie imię Jolenta nadano jej prawdopodobnie ku czci ciotki, królowej aragońskiej. Jednak najczęściej nazywana była Heleną. Według Jana Długosza imię to nadali jej Polacy.

Po śmierci męża wstąpiła do zakonu Klarysek w Gnieźnie. W roku 1827, dekretem papieża Leona XII wpisano ją w poczet błogosławionych.

Przypisuje się jej takie cuda jak: przywrócenie wzroku, uzdrowienia, wyleczenie ze szkorbutu i paraliżu. Za jej pośrednictwem proszono także o uleczenie bydła.

Jest patronką Wielkopolski, archidiecezji gnieźnieńskiej, Kalisza oraz chrześcijańskich matek i rodzin.

Tekst: Anna Błaszczyk - Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF