#KaliszKobiet - Natalia Gałczyńska

Przez cały marzec w ramach akcji #KaliszKobiet przypominać będziemy znane i cenione, zasłużone dla naszego miasta kobiety.

Natalia Gałczyńska – kaliszanka, pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, tłumaczka literatury rosyjskiej.

Debiutowała jako tłumaczka w 1949 roku przekładem wiersza B. Żitkowa „Kubeczek pod sosenkę” („Odrodzenie” nr 41). Zasłynęła jako tłumaczka literatury rosyjskiej, zwłaszcza opowiadań i dramatów Czechowa - „Trzy siostry” i „Mewa”. Pisała bajki, na motywach ludowych bajek francuskich, oraz powieści dla dziewcząt - pod pseudonimem Anna Glińska (poza wspomnianymi „Kasia i inne” oraz „Gdzie mój dom?”).

Natalia Gałczyńska urodziła się 26 sierpnia 1908 roku. Pochodziła z rodziny gruzińsko-rosyjskiej. Jej rodzicami byli gruziński książę Konstanty Nikołajewicz Awałow i Wiera Snaksarew. Ojcem Wiery był Piotr Dmitriewicz Snaksarew, który jako oficer służył w rosyjskim wojsku podczas powstania styczniowego. Po upadku powstania Piotr Snaksarew trafił do Kalisza, gdzie dosłużył się stanowiska naczelnika powiatu kaliskiego.

W 1928 r. ukończyła w Kaliszu Gimnazjum im. Anny Jagiellonki. W 1929 r. wyjechała do Warszawy, gdzie rozpoczęła studia z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku poznała Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, którego poślubiła 1 czerwca 1930. Studia po roku przerwała i nigdy na uniwersytet nie wróciła. W latach 1931-1933 przebywała wraz z mężem w Berlinie. Poeta pełnił funkcję referenta kulturalnego w Konsulacie Polskim. W latach 1934–1936 Gałczyńscy mieszkali w Wilnie, gdzie urodziła się ich córka Kira. W 1936 r. przenieśli się z powrotem do Warszawy i osiedli w pobliskim Aninie.

Lata okupacji przeżyła w Warszawie, pracowała jako kelnerka w kawiarniach; działała w podziemiu. Przeszła wraz z rodziną przez obóz w Pruszkowie.
W 1964 roku, z inicjatywy szczecińskich stoczniowców, został zwodowany statek M/s „K. I. Gałczyński”. Natalia Gałczyńska została jego matką chrzestną. W latach 1965 i 1966 odbyła podróże morskie do Ameryki Południowej i na Daleki Wschód. Zaowocowały one książkami „Powrót do Santa Cruz” i „Spotkajmy się w Bangkoku”.

W 1954 r. Natalia Gałczyńska wstąpiła do Związku Literatów Polskich. W 1972 r. otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarła 22 listopada 1976 r. w Warszawie, została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.


Tekst: Anna Błaszczyk - Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF