Dostępność się opłaca. Informacja o produktach i usługach w sposób zrozumiały dla wszystkich
28 czerwca 2025 r. weszła w życie ustawa, która przyczynia się do poprawy dostępności wybranych produktów i usług dla jak najszerszego grona odbiorców - niezależnie od ich potrzeb. Zapewnienie dostępności tych produktów i usług oznacza nie tylko umożliwienie korzystania z nich wszystkim osobom – w tym osobom z niepełnosprawnościami, seniorom oraz tym, którzy doświadczają trudności w codziennym funkcjonowaniu (np. z powodu chorób przewlekłych, czasowej lub sytuacyjnej niepełnosprawności) – ale także zwiększenie wygody ich użytkowania dla wszystkich.
Wymagania dotyczą przedsiębiorców - producentów, importerów, dystrybutorów i usługodawców, oferujących produkty i usługi, takie jak strony internetowe, platformy sprzedażowe, aplikacje zakupowe, czytniki książek elektronicznych, usługi telekomunikacyjne, transportu drogowego, lotniczego, kolejowego i wodnego, a także usługi bankowości detalicznej. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami muszą być dostosowane komputery i ich systemy operacyjne, terminale płatnicze, bankomaty, automaty biletowe i do odprawy, czytniki e-booków, smartfony, laptopy czy tablety. Z obowiązków tych zwolnione są mikroprzedsiębiorstwa.
Ustawa o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze, zwana Polskim Aktem o Dostępności, została przygotowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Regulacja wynika z unijnej dyrektywy - Europejskiego Aktu o Dostępności (European Accessibility Act), która będzie obowiązywać w całej UE.
Każdy może zgłosić naruszenie nowych przepisów do Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który po otrzymaniu skargi może podjąć działania samodzielnie lub przekazać sprawę do odpowiedniego organu nadzoru rynku - m.in.: prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ministra właściwego ds. informatyzacji (funkcję tę pełni obecnie Krzysztof Gawkowski), prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, wojewódzkiego inspektora transportu drogowego, Rzecznika Finansowego.
Niezbędne informacje można uzyskać na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w linku: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/dostepnosc-sie-oplaca--polski-akt-o-dostepnosci-nowe-przepisy-nowe-mozliwosci