W roli głównej fortepian Arnold Fibiger

W kaliskim ratuszu odbyła się 2 marca br. konferencja prasowa z Krystianem Kinastowskim, Prezydentem Miasta Kalisza oraz Grażyną Dziedziak, naczelnikiem Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki między innymi na temat obchodów Roku Rodziny Fibigerów.

Jak zaznaczyła podczas spotkania z dziennikarzami Grażyna Dziedziak, ogłoszenie Roku Rodziny Fibigerów w Kaliszu spotkało się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem ze strony mieszkańców. W jego organizację włączyło się wiele instytucji, stowarzyszeń, innych podmiotów z propozycjami interesujących wydarzeń.

Bezpośredni, czynny, udział w pracach biorą przedstawiciele Rodziny Fibigerów, córki Gustawa Arnolda III, Ewa Fibiger-Belska i Elwira Fibiger, wraz z córkami.

Do tej pory odbyły się dwa spotkania Komitetu Obchodów Roku Rodziny Fibigerów, powołanego przez Prezydenta Miasta Kalisza, podczas których członkowie pracowali nad programem wydarzeń. Wśród nich są koncerty z udziałem fortepianu, między innymi w ramach cyklicznych imprez, takich jak: Ogólnopolski Konkurs Trębaczy, Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych +, a także nowe przedsięwzięcia, jak na przykład Festiwal Duetów Fortepianowych.

Dźwięk oryginalnego fortepianu Arnold Fibiger usłyszymy co najmniej dwa razy: 23 marca br. w czasie inauguracji Roku Rodziny Fibigerów w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego. Wystąpi Zbigniew Raubo, znakomity pianista związany z Kaliszem, kolejny raz - podczas wieczoru wieńczącego Rok Rodziny Fibigerów w Filharmonii Kaliskiej. Zagra laureat jednego z pierwszych miejsc tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Imprezy te będą biletowane.

W Kaliszu są dwa oryginalne fortepiany Arnold Fibiger ˗ jeden, po renowacji, koncertujący, znajduje się w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego, drugi, przeznaczony do renowacji, jest w posiadaniu CKiS. Pianino Arnold Fibiger zakupiło niedawno Muzeum Jakuba i Gołdy Osiakowskich. Inne modele fortepianów, pianin produkowanych w Fabryce Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger można obejrzeć w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Przez cały rok 2020, oprócz wydarzeń muzycznych, będą odbywać się wystawy, warsztaty, inne przedsięwzięcia kulturalne. Nie zabraknie wydawnictw wspomnieniowych o członkach rodziny, m in. poznamy ciąg dalszy wspomnień Elwiry Fibiger, które zawarła w książce „Dusza zaklęta w fortepianie”. Powstanie też film dokumentalny, w reżyserii Judyty Fibiger (córka Elwiry Fibiger) opowiadający o znamienitych obywatelach Miasta Kalisza oraz promujący Kalisz.

Parafia ewangelicko-augsburska podjęła się organizacji specjalnej mszy w intencji wszystkich zmarłych członków rodu. Będzie to nabożeństwo ekumeniczne, zakończone złożeniem wiązanek na cmentarzu ewangelickim, gdzie znajduje się grób rodzinny Fibigerów.

Program jest nadal otwarty, co oznacza, że mogą pojawić się w nim kolejne propozycje zarówno przedstawicieli instytucji miejskich, jak i samych mieszkańców.

O wszystkich wydarzeniach będziemy na bieżąco informować kaliszan.

Zdjęcia historyczne - Archiwum Państwowe w Kaliszu

Fot. 1 - legitymacja mistrzowska Gustawa Arnolda Fibigera III
Fot. 3 - Wanda Fibiger w wieku 28 lat

WKST
Wersja do druku
Wersja PDF