Wakacje w naszym śródmieściu – podsumowanie
W lipcu i sierpniu w śródmieściu odbywało się wiele letnich koncertów, zarówno w przestrzeni otwartej, jak i we wnętrzach. Przeprowadzono różnego rodzaju warsztaty dla dorosłych i dla dzieci, objazdy i spacery turystyczne z przewodnikami, wystawy oraz spotkania. Nie zabrakło też wydarzeń sportowych: meczów, biegów i aktywności na rzece Prośnie.
Co czwartek w Parku Miejskim odbywały się festyny dla dzieci. W każdy wtorek i czwartek dzieci mogły też wybrać się do letniego kina dla dzieci w Akceleratorze Kultury.
W każdą letnią sobotę i niedzielę można było zwiedzać nasze śródmieście z pokładu zabytkowego autobusu San H100b. O historii naszego miasta opowiadali kaliscy przewodnicy zrzeszeni w Koło Przewodników miejskich i terenowych PTTK im. A. Chodyńskiego w Kaliszu. Obywały się też piesze wycieczki z przewodnikiem.
1 lipca obchodziliśmy 44. urodziny Antykwariat Szrajer Genowefa Kalisz z ul. Śródmiejskiej. Było to duże wydarzenie w naszym śródmieściu. Podczas gdy księgarnie i antykwariaty znikają z przestrzeni miast, nasz kaliski Antykwariat wciąż trwa.
W ramach 17. FESTIWAL MUZYCZNY POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI odbyło się siedem plenerowych koncertów. Muzycy zespołów kameralnych Filharmonii Kaliskiej wraz ze swoimi gośćmi zagrali koncerty plenerowe z różnorodnym repertuarem i w różnorodnych lokalizacjach na terenie śródmieścia.
Od 10 do 23 lipca w Dom Sąsiedzki Podgórze 2-4 trwały półkolonie letnie Bierzemy sprawy w swoje ręce! Teatralni aktywiści w akcji. Półkolonie dla młodzieży 12-16 PL/UKR/+. W ramach zajęć młodzież pod okiem zespołu Lato w Teatrze oraz 11 wolontariuszy i wolontariuszek z 8 krajów, miała okazję wziąć udział w warsztatach związanych z aktywizmem, zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym z wykorzystaniem do niego narzędzi artystycznych. Na finał odbył się pokaz, gdzie uczestnicy i uczestniczki półkolonii, zarówno z Polski, jak i spośród społeczności migranckich, zaprezentowały wyjątkowe występy, które ukazały ich zaangażowanie, kreatywność i chęć działania na rzecz zmiany społecznej.
Sierpień obfitował w festiwale.
Od 18 do 23 sierpnia trwała Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych+ /Roztrąbiony Kalisz/. Uczestnicy festiwalu muzykowali w wielu miejscach na terenie śródmieścia.
24 sierpnia obchodziliśmy Święto Rzeki Prosny, w ramach którego można było m.in. obejrzeć paradę jednostek pływających oraz Pierwsza Kaliska Sztafeta Kajakowa z Olimpijką Martą Walczykiewicz. Zwieńczeniem święta był koncert ŚWIĘTO RZEKI PROSNY – GOLDEN HITS OF QUEEN
28 sierpnia w Parku Miejskim gościł literacki Festiwal po Drodze. Podczas całodziennego wydarzenia można było wziąć udział w warsztatach, wykładach, spotkaniach z autorami oraz lekcjach poezji.
W każdą sierpniową sobotę wieczorem na Głównym Rynku odbywało się Kino Letnie. Kinomani mogli obejrzeć uznane światowe produkcje.
Sezon letni zakończyliśmy fantastycznym festiwalem, który trwał od 29 sierpnia-1 września. 18. Multi.Art Festival to niezwykłe wydarzenie, które zawsze dostarcza wielu wrażeń. Oprócz różnorodnych kreatywnych warsztatów, spotkań z artystami, spacerów tematycznych były też koncerty. W naszym śródmieściu wystąpili: Rozbój w biały dzień, Szegetz, Skalpel + gościnnie Big Band New Collective. Gwiazdą wieczoru było trio: Łona x Konieczny x Krupa. Nie zabrakło też tradycyjnego Slamu Poetyckiego i Silent Disco.
Do dyspozycji mieszkańców Kalisza oraz turystów była też oferta stała, czyli: Ekspozycja Multimedialna w Ratuszu wraz z tarasem widokowym, Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta, Muzeum im. G.J. Osiakowskich, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Aquapark Kalisz, Park LiNovy, Przystań Kalisz, ParkRun Kalisz,