Wieża ratusza - Ekspozycja multimedialna

ADRES: Główny Rynek 20
62-800 Kalisz
TELEFON: 571 315 110
E-MAIL: it@um.kalisz.pl
WWW: https://bilety.kalisz.pl/
Ekspozycja multimedialna poświęcona dziedzictwu historyczno-kulturowemu Kalisza i regionu mieści się w ratuszu - w pomieszczeniach piwnic, na korytarzu trzeciego piętra przed wejściem na wieżę oraz na kondygnacjach wieży ratuszowej, a wieńczy ją taras widokowy.

Ekspozycja jest bardzo nowoczesna i w zaskakujący sposób ukazuje dzieje Kalisza – od czasów najdawniejszych po dziś. Zwiedzający odkryją wiele tajemnic, jakie kryją ratuszowe piwnice oraz wieża z tarasem widokowym.

Jej scenariusz poprowadzi zwiedzających przez wieki historii Kalisza i regionu, aż do czasów nam współczesnych, przez wyjątkowe wydarzenia, tajemnice miasta i jego zagadki, oraz umożliwi spotkanie z postaciami związanymi z jego dziejami i współczesnością. Z założenia ratuszowa ekspozycja nie jest wystawą muzealną, nie ma tu muzealnych artefaktów. Zachęca ona do odkrywania tajemnic miasta i regionu, daje impuls i inspiruje do poszerzenia wiedzy o życiu miasta, do spaceru i obejrzenia jego zabytków oraz odwiedzenia miejsc i instytucji, o których jest mowa w historycznej narracji ekspozycji czy też tych, które widziało się z platformy widokowej wieży. 

Zwiedzający rozpoczną wyprawę w przeszłość od sal w piwnicy, gdzie sięgamy do źródeł historii kaliskiego centrum osadniczego. Na trzecim piętrze w korytarzu przed wejściem na wieżę, znajduje się miejsce poświęcone miastom i gminom tworzących Aglomerację Kalisko-Ostrowską.
Osoby niepełnosprawne, które nie mogą wejść po schodach na wieżę, mają możliwość uczestniczenia w zwiedzaniu, oglądając i słuchając udostępnionych na monitorach treści multimedialnych. Natomiast za pośrednictwem zamontowanych na tarasie widokowym kamer, na monitorach podziwiać można panoramę naszego miasta.

Na poszczególnych kondygnacjach wieży uczestnicy poznają wybrane i ważne dla miasta historyczne bloki tematyczne, dzięki czemu prześledzą rozwój Kalisza, jego klęski i odrodzenie oraz obecne życie miasta. Wejdą na poziom zegarowy z ratuszowym czasomierzem, a z tarasu widokowego spojrzą z góry na panoramę współczesnego Kalisza.

Ekspozycję można zwiedzać w grupach maksymalnie 22 - osobowych. 

 

Godziny otwarcia:

Sezon letni (maj - wrzesień):

poniedziałek - nieczynne

wtorek, środa, czwartek - godz. 10:00 - 16:00

piątek - godz. 10:00 - 18:00 

sobota, niedziela - godz. 10:00 - 17:00

Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem.

 

Sezon zimowy (październik - kwiecień):

niedziela, poniedziałek - nieczynne

wtorek, środa, czwartek, piątek - godz. 10:00 - 16:00

sobota - godz. 10:00 - 16:00

Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem.

Zwiedzanie jest płatne. Bilety można nabyć w cenie: 8 zł – normalny, 5 zł – ulgowy (młodzież szkolna, studenci, grupy zorganizowane). Dla dzieci do lat trzech wejście jest darmowe. Bilety można zakupić online: https://bilety.kalisz.pl/
Przy zakupie biletów respektowane są: Kaliska Karta Mieszkańca, Kaliska Karta Seniora oraz Karta Dużej Rodziny, która umożliwia zakup biletu ulgowego w cenie 4 zł od osoby.
W cenie biletu dostępne są audioprzewodniki w 3 wersjach językowych - polskiej, angielskiej i niemieckiej. Są także udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Informacja o biletach: Informacja Turystyczna tel. kom. 571 315 110, 571 315 403.

W 2024 r. Ekspozycja multimedialna wraz z tarasem widokowym będą nieczynne w dniach: 1 stycznia, 6 stycznia, 29 marca, 30 marca, 31 marca, 1 kwietnia, 1 maja, 3 maja, 19 maja, 30 maja, 1 listopada, 11 listopada, 25 grudnia, 26 grudnia.  

Zobacz na mapie
Wersja do druku
Wersja PDF