PSZOK – Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, prowadzi nieodpłatną zbiórkę odpadów. Dostarczać je mogą, we własnym zakresie, właściciele nieruchomości, którzy mieszkają na terenie Miasta Kalisza.

Co to jest PSZOK? To miejsce zbiórki i czasowego magazynowania odpadów selektywnie zebranych, dostarczonych przez właścicieli nieruchomości.

Gdzie mieści się PSZOK? W Kaliszu przy ul. Piwonickiej 6                                            

    Uwaga !

                                                                        od 1 kwietnia do 31 października trzy dni w tygodniu:

 
wtorek od 10.00 – 17.00,
czwartek od 10.00 – 17.00,
sobota od 8.00 do 15.00,
z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy,
oraz Wielkiej Soboty - 30.03.2024r.

 

Uwaga Mieszkańcy Kalisza

Przed wjazdem na PSZOK proszę przygotować poniższe dokumenty:

a) dokument tożsamości ze zdjęciem;

b) rachunek potwierdzający adres zamieszkania na terenie miasta Kalisza (np. rachunek za energię elektryczną, wodę, telefon, gaz, internet, książeczka czynszowa, potwierdzenie uiszczenia opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów lub potwierdzenie złożenia deklaracji).

Od osoby trzeciej - po okazaniu własnego dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz przedstawieniu oryginału Upoważnienia i Oświadczenia zgodnie ze wzorem stanowiącym Załącznik nr 1 i 2 do Regulaminu PSZOK.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                                  

Chcesz pozbyć się śmieci i odpadów? Są dwa sposoby: wyrzuć je do odpowiednich pojemników i worków lub zawieź do PSZOK-u. Nie wiesz co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi? Odpowiadamy - zostaw je nieodpłatnie w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Co możesz zostawić w PSZOK-u:

  • papier - opakowania z papieru i tektury: kartony, torebki papierowe, gazety, czasopisma, foldery, książki, zeszyty, papier szkolny, biurowy, ulotki itp. Należy pamiętać, by usunąć zszywki, plastikowe okładki oraz metalowe i plastikowe części opakowań.
  • metale i tworzywa sztuczne, w tym butelki typu PET i po chemii gospodarczej, kubeczki po lodach, margarynach, jogurtach, plastikowe nakrętki, puszki po napojach i konserwach, worki, reklamówki, drobny złom żelazny, metale kolorowe itp. Nie będą przyjmowane: opakowań z zawartością, zderzaków samochodowych kołpaków, plastików samochodowych itp.
  • szkło - pakowania ze szkła: bezbarwne i kolorowe, słoiki i butelki bez zawartości i nakrętek, opakowania szklane po kosmetykach itp., także szyby okienne, drzwiowe itp.
  • opakowania wielomateriałowe: puste kartoniki po sokach, zupach, mleku itp.
  • odpady ulegające biodegradacji, np. skoszona trawa, liście, drobne gałęzie, drzew, krzewów, kora drzew, kwiaty,
  • meble i inne odpady wielkogabarytowe, np. tapczany, fotele, pufy, wykładziny, dywany, linoleum, materace, pierzyny poduszki, duże zabawki, parasole ogrodowe, meble ogrodowe,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny: urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne (lodówki, chłodziarki itp.), małe i duże urządzenia elektryczne i elektroniczne (komputery, odkurzacze, pralki, wentylatory, telefony itp.). Nie przyjmuje się sprzętu zdekompletowanego.
  • przeterminowane leki, farby, lakiery, przeterminowane oleje i tłuszcze (zamknięte w szczelnych niecieknących, oznakowanych opakowaniach),
  • zużyte opony (4 sztuk na rok od samochodu osobowego z gospodarstwa domowego),
  • zużyte baterie akumulatory,
  • odpady budowlane i rozbiórkowe (300 kg z gospodarstwa domowego, powstałe w wyniku prowadzenia we własnym zakresie robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę ani zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót budowlanych, do właściwego organu administracji), np. beton oraz gruz betonowy, gruz ceglany, zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, ceramiki glazury, terakoty, styropian, papa, kabina prysznicowa,
  • odzież, tekstylia. Nie przyjmuje się jednak ścinków czy skrawków materiałów, włóczek, przędzy poprodukcyjnej.
  • odpady medyczne powstałe w gospodarstwach domowych, np. podczas samodzielnego wykonywania zastrzyków, drobnych zabiegów po urazach i operacjach czy w przypadku przewlekłych chorób). Nie przyjmuje się jednak odpadów medycznych, wenflonów i opatrunków. Nie przyjmuje się olei i tłuszczy niewiadomego pochodzenia oraz farb tuszy i klei bez etykiety, olei w cieknących pojemnikach.

 

 

Jeśli masz wątpliwości czy dany odpad kwalifikuje się do oddania do PSZOK, zadzwoń: 62 504 97 66

Wersja do druku
Wersja PDF